The effects of EU-Turkey Customs Union on Turkish textile and ready-wear industry
AB-Türkiye Gümrük Birliği'nin Türk tekstil ve hazir giyim sektörü üzerine etkisi
- Tez No: 375230
- Danışmanlar: PROF. DR. NAHİT TÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle Avrupa Birliği ve Türkiye'nin ticaret ilişkileri incelenmektedir. Ticari ilişkilerin incelenmesinde Gümrük Birliği süreci oldukça önem taşımaktadır. Avrupa Birliği dünya genelinde en fazla ithalat yapan ülke konumundadır ve Türkiye için önemli bir pazardır. Türkiye'nin ekonomik gücünün şekillenmesine sebep olan tekstil ve hazır giyim sanayiinin Avrupa Birliği ülkelerine yaptığı ihracat tezin asıl konusudur. Türkiye'nin Gümrük Birliği öncesi ve sonrası ihracat rakamları detaylı bir biçimde incelenmiştir. İncelemelere dayanarak ortaya çıkan etkilerin belirlenen sonuçlarından yola çıkarak Türkiye için yeni bir strateji belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the trade relations between the EU and Turkey are examined. Especially, Customs Union stages are important for the development of trade relations between the EU and Turkey. EU is the most powerful importer of the world and it is the biggest market for Turkey. Turkey's economic power shaped with the textile and ready-wear industry's exports to the European Union member countries. In this study the stages of the Customs Union and exports to the European Union are examined in detail. The effects of the Customs Union have been determined with the help of the data about the exports before and after the Customs Union. For the development of the textile and ready-wear industry, a new survival solution is founded after the determination of whether Customs Union affects positively or negatively the driving sectors of the Turkish economy.