Tekstil ve konfeksiyon sektörünün özellikleri ve Türkiye'nin ihracatındaki yeri ve önemi
The Characteristics of textile and clothes sectors and the position and importance of them in Turkish export
  1. Tez No: 92731
  2. Yazar: İLHAMİ KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
210 ÖZET Tekstil ve konfeksiyon sektörü XIX Yüzyılda başta İngiltere olmak üzere pek çok gelişmiş ülkenin sanayileşmesinde kilit rol üstlenmiştir. 2nd Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa ülkelerinin ekonomilerinin toparlanmasının ardından özellikle 1960'lı yıllardan itibaren sektörün ana girdisi olan işgücü maliyetleri yükselmeye başlamıştır. İşgücü maliyetlerindeki bu artış, GOÜ'leri gelişmiş ülkeler karşısında önemli bir ihracatçı ülke konumuna sokmuştur. Her ne kadar teknolojik gelişmeler sektörü sermayeye doğru çekse de günümüzde sektör işgücü yoğun yapısını sürdürmeye devam etmektedir. Bu haliyle de GOÜ'ler pazarda avantajlı konularını sürdürmektedirler. Gelişmiş ülkeler sektörün bu yapısından kaynaklanabilecek haksız rekabetten kendi üreticilerini korumak maksadıyla 1974'te miktar kısıtlamalarını öngören Çok Elyaftılar Anlaşmasfnı (MFA) devreye sokmuşlardır. Ancak uluslararası serbest ticareti hedefleyen GATT, özellikle GOÜ'leri dezavantajlı kılan dış ticareti sınırlayıcı bu tür önlemleri ortadan kaldırmak amacıyla 1987 yılında Uruguay'da yeni çok taraflı ticaret roundu başlatmıştır. Bu çalışmalarda ticaretin serbestleştirilmesi yönünde 2005 yılı hedeflenmiştir. Türkiye'nin 1980 yılında ithal ikameci politikaları terk etmesinin ardından dış ticaretinde tekstil ve konfeksiyon sektörü lokomotif rol üstlenmiştir. Diğer GOÜ'lerde olduğu gibi Türkiye'nin dış pazarlarda tutunabilmesinde de öncelikle işgücü maliyetleri etkin olmuştur. Bunun yanında pazarlara yakınlık ve tekstil sektörünün en önemli hammaddesi olan pamuk üretimindeki kalite ve üretim miktarı avantajı da etkili olmuştur.211 AB ile Gümrük Birliği Anlaşmasının ardından sanayi ürünlerinde gümrük ve kotalar kalkmış, malların serbest dolaşımı sağlanmıştır. Bu durum başlangıçta AB pazarında Türkiye'yi diğer GOÜ'lere göre avantajlı konuma getiriyor gibi gözükse de bunun umulan kadar olmadığı ve kalıcı olmayacağı görülmüştür. AB'nin üçüncü ülkelere karşı aldığı önlemler Türkiye'nin tekstil ve konfeksiyon hammadde girdilerinde maliyeti artırıcı rol oynamıştır. Aynı zamanda GATT Uruguay Round çerçevesinde 2005 yılına kadar aşamalı olarak kotaların kaldırılması ve ticaretin serbestleştirilmesiyle gümrük birliğinin sağladığı avantajın ortadan kalkacağı açıktır. Uzakdoğu Ülkelerinin yanı sıra Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerinin önemli ihracatçı ülke konumuna gelmelerinin de AB pazarında Türkiye'ye önemli bir tehdit oluşturduğu yadsınamaz bir gerçektir. Türkiye'nin, bugünkü sektöre yönelik uyguladığı politikalarla pazar payını geliştirmesinin ötesinde şimdiki konumunu bile koruması güç gözükmektedir. Tekstil ve konfeksiyon sektörünün mevcut mimarisindeki hatalarının getirdiği artı maliyetler rekabet gücünü her geçen gün artan oranda olumsuz etkilemektedir. Yanlış yatırımlar ve yanlış teşvik sistemleri sonucu oluşan atıl kapasite, yanlış pamuk fiyatlandırma politikaları, pahalı enerji, yetersiz teknolojik altyapı, sıcak para politikaları, hatalı kur politikaları ve finansman gibi sektörü doğrudan etkileyen pek çok sorun acil müdahale gerektirmektedir. Türkiye'nin ihracata dönük olarak ihtisas birlikleri oluşturması, fason üretimden kendi markasıyla, modeliyle pazarda yerini alması ve katma değeri yüksek ürünlere yönelmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
212 SUMMARRY Textile and confection sector has played the key role while many developed countries, mainly England are getting industrialized. Just after the second world war, as the European countries are getting out of the difficulties of their economic problems, labor cost which is the main input of the sector, started to increase especially from 1960's. This increase at the labor cost made the developing countries relatively important exporters opposite the developed countries. Although the technological developments attracts the sector to the capital, labor of today's sector continues to carry its important role. This condition has just made no remarkable change in the market in terms of the advantages of the developing countries The developed countries started the Multi Fibbers Agreements which offers to limit the amount in 1974, in order to conserve their own producers against the unfair competition appeared because of the structure of the sector. But in 1987, GATT targeting the international free trade, started a new multi-sided trade round in Uruguay to eliminate these precautions limiting the foreign trade and making the developing countries disadvantaged. Starting of free trade was targeted for 2005 with these efforts After Turkey left her import-substitute policy in 1980, textile and confection sector has undertaken a locomotive role in her exporting. As it is the same as the other developing countries especially low labor costs has been efficient in her success in exporting. The advantage of not being away from the market, the high quality and the producing big amount of cotton which is the most important raw material of the textile sector has been the other factor in its success.213 After the signing of Custom Unity Agreement with European Union, free circulation of goods has been provided and customs and quota on the industrial products has been removed. Although this condition seems to provide an advantage at the beginning for Turkey and disadvantage for the other developing countries, it's come into view that this is not permanent and so much as that is hoped. The precautions taken by EU against the third world countries have played such a role that the cost of textile and confection row material input has increased. At the same time, the advantages,“free trade, removing quota”which were provided by the custom unity and which will be respectively abrogated until 2005 in the frame of GATT Uruguay Round, will not be continuous clearly. Eastern Europe countries and Northern Africa countries have been important exporting countries like as the Far Eastern countries These countries become very important threat on the Turkish export to EU a reality that can not be denied If Turkey goes on applying the same policy in the sector, It seems hard even to keep today's condition of Turkish textile sector far behind enlarging her market slice. The additional costs which were caused by available mistakes in the cost structure of textile and confection industries makes negative effects to competition power. It is necessary to interfere the problems like“the unused capacity which was created by false investments and false encouragement systems, false cotton pricing politics, expensive energy, insufficient technological underground, hot money politics, false exchange rate politics and finance”. Turkey must form specialization units, take part in the market with her own label and model and turn towards to products which has got high additional worth. OQKfiliWmSVOM MOKBt