Gümrük Birliği sürecinde Türk tekstil sektörü
Turkish textile sector during Customs Union
- Tez No: 132895
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Günümüzde ülkelerin gelişmişlik düzeyleri, sanayileşme düzeyleri ile eş kabul edilmektedir. Bu bakımdan, ülkeler sanayileşme çabası içindedirler. Tarım toplumu ülkeler emek-yoğun, sanayileşmiş ülkeler ise sermaye-yoğun bir yapıya sahip olduklarından, tarımdan sanayie geçiş önemli olmaktadır. Bu aşamada, ülkeler hammaddesini tarım sektöründen alan ve yoğun bir istihdam hacmine sahip olan tekstil sektörüne öncelik vermektedirler. Ayrıca; tekstil ürünleri ticaretinin dünya ticareti içinde çok önemli bir yerinin olması da,gerek sanayileşmiş gerekse sanayileşmekte olan ülkeleri bu sektöre yöneltmektedir. Tekstil sektörünün, Türkiye'nin sanayileşmesinde de önemli bir yeri vardır. Sektör; yarattığı katma değer, istihdam olanağı ve ihracat içindeki yüksek payı ile Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü durumundadır. Türk tekstil ihracatında ilk sıralarda yer alan AB ile imzalanan Gümrük Birliği Anlaşması, tekstil sektörü açısından son derece önemli bir dönemeç olmuştur. Bu çalışmanın temel amacı, Gümrük Birliği sürecinde Türk tekstil sektörünü incelemek ve Türkiye açısından beklentileri karşılayıp karşılamadığını ortaya çıkarmaktır. Çalışma kapsamında; dünya tekstil sektörü, Türk tekstil sektörünün dünyadaki ve Türkiye ekonomisi içindeki yeri ve Gümrük Birliği'nin sektöre etkileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Today, the development levels of countries are considered identical with their industrialization levels. In this regard, countries put forth great effort to become industrialized. Transition from agriculture to industry happens to carry great significance since the countries of agrarian population possess a labour intensive structure whereas the countries of industrial population possess a capital intensive structure. In this phase, the countries move towards the textile sector which recieves its raw material from the sector of agriculture and possess a high volume of employment. Moreover; the fact that the trade of textile products have a highly prominent place in the world trade, considerably focuses not only the industrialized but also the industrializing countries on this particular sector. The textile sector displays a prominent role in the industrialization of Turkey. It is regarded as the locomotive sector of Turkey's economy with the value added it created, employment possibilities it provided and with its share in export. Taking its initial place in the export of Turkish textile, the Customs Union Agreement signed with EU is a highly crucial turning point for the sector of textile. The basic purpose of this study is to analyze the sector of Turkish textile during the process of Customs Union and to figure out whether it meets the expectations for Turkey or not. In the scope of this study; world textile sector, the place of Turkish textile sector in the world and in the economy of Turkey and the effects of Customs Union on the sector are particularly analyzed.