Yumuşak güç ve kamu diplomasisi: Sahra Altı Afrika ekseninde Türkiye ve Çin faaliyetlerinin karşılaştırılması
Soft power and public diplomacy: Comparing public diplomacy activities of Turkey and China as a part of Sub Saharan Africa
  1. Tez No: 375259
  2. Yazar: ELİF SAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada Türkiye ve Çin'in Sahra altı Afrika'da gerçekleştirdiği kamu diplomasisi faaliyetleri araştırılmıştır. Her iki ülkenin Afrika'da ekonomik faaliyetler ve dış yardımlar çerçevesinde yürüttüğü kamu diplomasisi faaliyetleri üzerine odaklanılmıştır. Türkiye ve Çin yumuşak gücünü hissettirmede Sahra altı Afrika'da benzer faaliyetlerden yararlanmaktadır. Ancak ülkelerin ekonomik güçleri faaliyetlerin kapsamını ve yoğunluğunu belirlemektedir. Ayrıca Çin'in ekonomik faaliyet ve dış yardım çerçevesinde yürüttüğü kamu diplomasisi uygulamalarında devlet temel aktör iken Türkiye açısından devletin yanı sıra hükümet dışı organizasyonlar da faaliyetlerde önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study the public diplomacy activities of Turkey and China in Sub Saharan Africa are researched. This study focuses on economic activities and foreign aids of both Turkey and China in Sub Saharan Africa. Both of them benefit from similar activities. However, economic power of these countries determine the scope and intensity their public diplomacy activities. İn addition, while Chinese government is the key actor in implementing these activities carried out within economic and foreign aids, in Turkey case, NGO's are also take role as an important actor