Rusya Federasyonu'nun Orta Doğu politikası: İran ve Suriye örneği
Foreign policy of Russian Federation in the Middle East: Example of Iran and Syria
  1. Tez No: 375260
  2. Yazar: ABZAL DOSBOLOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmada Sovyetler Birliği dağıldıktan sonraki Rusya Federasyonu'nun Orta Doğu bölgesine yönelik dış politikası ele alınmıştır. Bununla birlikte söz konusu bölgenin uluslararası politikadaki yeri ve önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Akabinde ise, tarihsel olarak Rusya'nın Orta Doğu'ya bakışı ve Rusya'nın Orta Doğu bölgesindeki en önemli müttefikleri İran ve Suriye ile ikili ilişkileri incelenmektedir. Ayrıca Yeltsin, Putin ve Medvedev dönemleri ayrı ayrı incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın amacı Rusya Federasyonu'nun Orta Doğu bölgesine yönelik politikalarını incelemek ve Rusya'nın izlediği dış politikanın Orta Doğu'da yaşanan krizleri nasıl etkilediğini tespit etmektir. Rusya Federasyonu'nun Orta Doğu bölgesinde varlığını koruyabilmek için ABD ve İran gibi bölgede etkili güçler ile rekabete girdiğini göstermek; Rusya Federasyonu'nun İran ve Suriye ile arasındaki siyasi, askeri ve ekonomik ilişkileri ve bu ilişkilerin bölgenin güvenliğine etkisini incelemektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is foreign policy of Russian Federation in the Middle East after the collapse of Soviet Union. The place and the role of aforementioned region in international politics were examined. Historical relations of Russia with countries of the Middle East and Russian Federation's policy in given region is examined on the example of country's bilateral relations with its two most important allies Iran and Syria. In addition, Yeltsin's, Putin's and Medvedev's governing periods was analysed. This research is aimed to study policy of Russian Federation in the Middle East, as well as to analyse how foreign policy of Russian Federation affected all crises in the region; how major powers such as Iran and USA compete against each other in order to protect Russian Federation's interests in the region; political, military and economic relations between Iran and Syria, and how they affect security on the region was studied in this research.