1998 'Afrika'ya Açılım Eylem Planı' sonrası Türkiye'nin Sahra Altı Afrika'daki kamu diplomasi faaliyetleri
Turkey's public diplomacy activities in Sub-Saharan Africa after 1998 'Africa Expansion Action Plan'
- Tez No: 766765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR GÜNDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Zengin ve köklü bir tarihsel arka plandan ve ortak kültürel mirastan beslense de Türkiye-Afrika ilişkileri, 1998 yılında Afrika'ya Açılım Eylem Planı'nın hayata geçirilmeye başlanmasına kadar olan dönemde, sürekli ve istikrarlı bir seyir izleyememiştir. 2013 yılına kadar başarıyla uygulanarak tamamlanan Afrika'ya Açılım Eylem Planı ve 2013 yılından bu yana devam eden Afrika Ortaklık Politikası çerçevesinde atılan adımlar ve geliştirilen kamu diplomasisi araçlarının katkısıyla Türkiye, kıtada ekonomik, siyasi ve kültürel varlığını açık bir şekilde hissettirmeye başlamıştır. Bu doğrultuda harekete geçen Türkiye, faaliyet alanlarını Sahra Altı Afrika bölgesine doğru genişletmiş ve kamu diplomasisi araçlarını da etkin bir şekilde kullanarak yumuşak güç politikasına derinlik kazandırmıştır. Sömürgeci bir geçmişe sahip olmayan Türkiye, imparatorluk bakiyesini de kullanarak kıta ile arasında insani diplomasiye dayanan bir ilişki zemini yaratmayı başarmıştır. Gerçekleştirdiği bir dizi Afrika Zirvesi ile hem ekonomik hem de siyasi iş birliğini hedefleyen Türkiye Cumhuriyeti, yurtdışında varlık gösteren kamu kurumları sayesinde kıtanın birçok ihtiyacına karşılık vermektedir. Eğitim ve kültür alanlarındaki etkin çalışmaların yanı sıra uzun yıllardır devam eden kalkınma yardımları, Türk kamu diplomasisinin niteliğini ortaya koymaktadır. Kıta ile artan münasebetleri sebebiyle önemli bir ivme yakalayan Türkiye, küresel güç olma iddiasını kuvvetlendirecek kamu diplomasi faaliyetlerine bu hedef doğrultusunda devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Sub-Saharan African relations, which did not have continuity in the historical context with the 'Africa Expansion Action Plan' adopted in 1998, reached the point where Turkey clearly felt its economic and political presence in the continent with the contribution of the public diplomacy tools it developed. Especially in the 1990s, with the end of the Cold War, the new international system and globalization conditions revealed the importance of regional policies in terms of world politics. Taking action in this direction, Turkish public diplomacy has broadened its fields of activity to the Sub-Saharan Africa region, adding depth to its soft power policy. Turkey, which does not have a colonial past, has succeeded in creating a relationship ground based on humanitarian diplomacy with the continent by using the remnant of its empire. Aiming at both economic and political cooperation with a series of African Summits it has held, the Republic of Turkey responds to many needs of the continent thanks to the public institutions that exist abroad. In addition to operating effectively in the fields of education and culture, it reveals the quality of Turkish public diplomacy with its development aids for many years. Gaining a significant momentum due to its increasing relations with the continent, Turkey continues its public diplomacy activities that will strengthen its claim to be a global power in line with this goal.