Yoksullukla mücadelede gönüllü kuruluşlar arası statejik işbirliğinin önemi: Kocaeli alan araştırması
The importance of strategic cooperation between voluntary organizations in the struggle against poverty; Kocaeli site survey
- Tez No: 375265
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. RECEP ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde yoksulluk giderek artan toplumsal bir sorun haline gelmiştir. Yoksullukla mücadele sosyal devletin en önemli görevlerindendir. Fakat bu sorunun hızla artması gönüllüleri harekete geçirmiş ve ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak için gönüllü kuruluşlar kurulmuştur. Günden güne sayıları artan gönüllü kuruluşların aralarında bir işbirliğinin olmasının gerekliliği ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışmada gönüllü kuruluşların arasında olması gereken koordinasyonlu çalışmaların önemini ve gerekliliğini vurgulamak amacıyla saha çalışması yapılmıştır. Yoksullukla mücadele amacıyla hizmet veren toplam 8 gönüllü kuruluş temsilcisiyle görüşülmüştür. Araştırma sonucunda daha kaliteli hizmet üretebilmek, yardımların mükerrer dağıtımını önlemek, daha verimli hizmet sunabilmek ve kaynakları en etkin şekilde kullanılabilmek adına gönüllü kuruluşlar arası stratejik işbirliklerinin son derece önemli olduğu neticesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, Poverty has become a growing social problem. The fighting against poverty are the most important tasks of the social state. But, the rapidly increase of these problems by activating volunteers and they established a voluntary organizations for to meet the needs of the people in need. From day to day, the necessity of having a cooperation between voluntary organizations in increasing numbers. In this study, coordinated the work of voluntary to highlight the importance and necessity of fieldwork was conducted. The fight against poverty established fort he purpose eight different volunteer organization representatives were interviewed. As a result of research to be able to produce a better quality of service, help of repeated to prevent the distribution, and deliver more efficient service resources in the most effective way of voluntary organizations in order to use strategic partnerships, it is extremely important that as a result has been reached.