Örgütsel bağlılığı etkileyen faktörlerın belirlenmesi ve Eskişehir Kazım Taşkent Şeker Fabrikası'nda araştırma örneği
Identifying the factors that affect the organizational commitment and a research in Eskisehir Kazım Taşkent Sugar Factory
  1. Tez No: 375292
  2. Yazar: CEREN AKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. BARIŞ BARAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bir işletmenin varlığının sağlam adımlarla sürdürülebilmesi, yalnızca yöneticileri ilgilendiren ve yalnızca onların omuzlarında olan bir yük değildir. O işletmedeki tüm işgörenler de işletmenin veriminden, kârından, başarısından sorumludur. Ancak bu sorumluluğu işgörenlerin içselleştirebilmesi için yöneticilerin çok titiz davranması gerekmektedir ve yapılan araştırmalar doğrultusunda bunu sağlamanın en önemli koşullardan birinin örgütsel bağlılık olduğu düşünülmektedir. Çalıştığı kuruma kendini bağlı hissetmeyen veya sadece zorunlu sebeplerle o işletmede kalan bir işgören için işletme adına verimlilik sağlaması, o işletmeye değer katması çok kolay olmayacaktır. Kamu kuruluşu dahi olsa, özellikle işe yeni başlayan işgörenlerin bağlılıkları düşük olmaktadır; bu sebeple birtakım ödüllerin verilmesi, motive edilmesi, kişiye gerekli yetkinin verilmesi, fırsat olanaklarının sağlanması gibi birçok yolla işgörenin örgütsel bağlılığı güçlendirilebilir. Bu çalışmada, Eskişehir Şeker Fabrikası işgörenlerinin örgütsel bağlılıklarını etkileyen faktörlerin ve duygusal, normatif, devamlılık bağlılıklarının her birinin demografik özelliklerle olan ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Mavi ve beyaz yaka toplam 177 kişiye örgütsel bağlılık anketi uygulanmıştır. Araştırma analiz ve sonucu için Faktör, Kmeans, Korelasyon, Regresyon, Uyum Ölçeği analizleri ve betimleyici istatistik ve oranlardan yararlanılmıştır. İşgörenin yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, eğitim durumu ve örgütte çalışma yılının örgütsel bağlılığın düşük veya yüksek olmasında etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
To continue its existence slowly but surely for a company is not only on the shoulders of the managers. All employees have the same responsibility of the efficiency, profit and success of the company. In order to internalize these responsibilities, however, it is important for the managers to be attentive to employees. And in line with many researches done so far, the organizational commitment is thought to be one of the important requirements for this condition. It will not be so easy to have productivity and to add value to the company for ones who don't feel committed or who work there because of some necessities. Even if it is a state economic enterprise, the commitment is low for the ones especially who have begun to work currently. Thus, the organizational commitment should be strengthen by some ways like giving awards, motivating, empowering, creating a positive environment. In this study, it is aimed to identify the factors that affect the organizational commitment of the Eskisehir Sugar Factory Employees' and to identify the relationship between the normative, affective, continuance commitments and demographic features. The questionnaire is conducted on 177 workmen as a blue-collar and white collar in total. Factor, Kmeans, correlation, regression, multidimensional correspondence analyses and descriptive statistics are applied. As a result, it is represented that the age, gender, marital status, educational status and working years have effects on the organizational commitment to make it low or high.