Ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin problem çözme sürecinde niceliksel muhakeme becerilerinin ve gelişimlerinin incelenmesi
Examinion of 6th students' quantitative reasoning skills and developments in their problem solving process
  1. Tez No: 375305
  2. Yazar: MEHMET DUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TANIŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul altıncı sınıf öğrencilerinin problem çözme sürecinde niceliksel muhakeme becerilerinin belirlenmesi ve niceliksel muhakeme gelişimlerinin incelenmesidir. Araştırmada verilerin toplanması, çözümlenmesi ve yorumlanmasında nitel araştırma yöntemi benimsenmiş ve bu bağlamda öğretim deneyi modeli kullanılmıştır. Araştırmanın uygulaması, 2012-2013 öğretim yılında Eskişehir il merkezinde yer alan 1.Hava İkmal Bakım Merkezi İlköğretim Okulu'nda 6. sınıfa devam eden iki kız iki erkek öğrenci olmak üzere toplam dört öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerinin niceliksel muhakeme becerilerini belirlemek ve bu becerilerin gelişimini gözlemleyebilmek amacıyla yürütülen öğretim süreci boyunca araştırma verilerinin toplanmasında; veri toplama araçları olarak“klinik görüşme tekniği”,“çalışma yaprakları”,“klinik görüşmeler ile öğretim sürecinin video kayıtları”,“öğrenci günlükleri”ve“araştırmacı günlükleri”, verilerin çözümlenmesinde ise, tematik analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ön görüşmelerde düşük niceliksel muhakeme becerisine sahip olan öğrencilerin yapılan öğretim ile birlikte son görüşmelerde niceliksel muhakeme becerilerinin gözle görülür şekilde geliştiği gözlenmiştir. Öğretim sonrasında öğrencilerin problemi anlama, problem durumuna uygun strateji seçme, seçilen stratejiyi uygulama ve değerlendirme basamaklarında öğretim öncesine göre daha başarılı oldukları belirlenmiştir. Ayrıca niceliksel muhakeme yapabilmede etkin bir yere sahip olan diyagram, tablo ve görsel temsil kullanımının öğretim sonrasında alışkanlık haline geldiği gözlenmiştir. Bunun yanında öğrencilerin niceliksel muhakeme gelişimlerinin cebirsel gelişimlerine ve matematik dersindeki başarı düzeylerine katkı sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine middle school grade 6 students' quantitative reasoning skills and developments in their problem solving process. In this research, qualitative research methods were adopted for data collection, analysis and interpretation. In this context, teaching experiment model was used. The implementations of the research were carried out with four grade 6 students in total, two girls and two boys, who were attending school in 1.Hava İkmal Bakım Merkezi Primary School located in the center of Eskişehir in 2012-2013 academic year.. During the entire teaching experiment in which it was aimed to identify students' quantitative reasoning skills and observe their developments, clinical interviews, worksheets, clinical interviews with videotapes of teaching process, student journals, and researcher journals were used as data collection tools, and a thematic analysis was used for data analysis. As results of the research, it was observed that students who had low quantitative reasoning skills in pre-interviews improved their quantitative reasoning skills notably in post-interviews as a result of the teaching experiment. It was identified that students had higher successes in understanding the problems, selecting appropriate strategies to the problem situation, carrying out the selected strategy and evaluating stages after the teaching experiment. Also, it was observed that using diagrams, tables, and visual representations which take efficient roles during quantitative reasoning became as a habit after the teaching experiment.. Besides, it was observed that the development of students' quantitative reasoning contributed to their algebraic development and achievement levels in mathematics.