Psikolojik danışman adaylarının kendini engelleme algılarının özgünlük düzeyleri ve aldıkları süpervizyon açısından incelenmesi
The investigation of self-handicapping perceptions of psychological counselor candidates in terms of their level of authenticity and the supervision they received
- Tez No: 375306
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SİBEL TÜRKÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada, psikolojik danışman adaylarının kendini engelleme algılarının özgünlük düzeyleri ve aldıkları süpervizyon açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, psikolojik danışman adaylarının kendini engelleme algıları; özgünlük düzeyleri, cinsiyetleri, meslekte çalışma konusunda kararlılıkları, daha önceden danışan olarak psikolojik yardım almaları, alınan süpervizyonun türü, alınan süpervizyonun biçimi ve alınan süpervizyonun niteliği değişkenleri açısından incelenmiştir. Psikolojik danışman adaylarının kendini engelleme algılarının, özgünlük, psikolojik danışman olarak çalışma, cinsiyet, alınan süpervizyonun niteliği, alınan süpervizyonun türü ve daha önce psikolojik yardım alma değişkenleri tarafından yordanması da incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi Anadolu Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Programı son sınıf öğrencilerinden oluşan 298 psikolojik danışman adayından oluşmaktadır. Araştırmanın verileri,“Kendini Sabotaj Ölçeği”,“Özgünlük Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”aracılığıyla elde edilmiştir. Verilerin analizi; betimsel istatistiksel verilerin çözümlenmesi tek ve çift yönlü varyans analizi ve adımsal regresyon analizi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları psikolojik danışman adaylarının kendini engelleme algılarının özgünlük düzeylerine göre anlamlı biçimde farklılaştığını göstermiştir. Psikolojik danışman adaylarının kendini engelleme algılarının daha önceden psikolojik yardım alıp almamalarına, psikolojik danışman olarak çalışma konusundaki kararlılıklarına, aldıkları süpervizyonun türüne ve biçimine göre ise anlamlı düzeyde farklılaşmadığı ortaya çıkmıştır. Regresyon analizi sonucunda psikolojik danışman adaylarının kendini engelleme algılarının, özgünlük, alınan süpervizyonun niteliği ve meslekte çalışma konusundaki kararlılık değişkenleri tarafından anlamlı bir şekilde yordandığı bulunmuştur. Regresyon analizi sonucunda toplam varyansın %19'u özgünlük, %2'si algılanan süpervizyon niteliği ve %1'i de psikolojik danışman olarak çalışma konusundaki kararlılık değişkeni tarafından açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines self-handicapping perceptions of psychological counselors in terms of their level of authenticity and supervision they received. Within this context, it is examined whether self-handicapping perceptions of psychological counselor candidates differentiate or not according to their gender, decisiveness about working in field, history of receiving psychological help or not, and the type, style and quality of supervision they received. In addition, it is investigated if self-handicapping perceptions of psychological counselor candidates are predicted by authenticity, working as psychological counselors and the quality of supervision they received. The sample of this research consists of 298 senior class psychological counseling candidates from Anadolu University, Çukurova University, Gazi University, İnönü University, Mersin University, Ondokuz Mayıs University and Osmangazi University. The measurement tools used to obtain research data are“Self-Handicapping Scale”,“Authenticity Scale”and“Personal Information form”. The data was analyzed with descriptive statistics, one- way and two- way analysis of variance and stepwise regression analysis. The findings showed that while self-handicapping perceptions of psychological counselor candidates differentiate according to their level of authenticity, it doesn't differentiate at a significant level in terms of their history of receiving psychological help or not, decisiveness about working in field and the type and style of supervision they received. Result of regression analysis showed that self-handicapping perceptions of psychological counselor candidates is predicted at a significant level by authenticity, the quality of supervision and decisiveness about working in field. According to the regression analysis results, the total variance was explained by %19 authenticity, %2 quality of supervision, and %1 decisiveness about working as a psychological counselor in field.