Piktogramlar, ideogramlar ve seramik sanatına yansımaları
Pictograms, i̇deograms and the reflections to ceramic art
- Tez No: 375315
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CEMALETTİN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnsanlık var olduğu günden bugüne değin iletişim yöntemleri de gelişerek varlığını sürdürmüştür. Basit çizgi ve betimlemelerle başlayan iletişim serüveni bugün çok ileri teknolojiler sayesinde oldukça kolaylaşmış ve insan hayatını her alanda etkilemiştir. İletişimin bu serüveninde semboller önemli rol oynamışlardır. Henüz yazı keşfedilmeden iletişim bu semboller sayesinde sağlanmıştır ve tarihten bugüne ulaşan semboller kullanıldığı çağ ve kültürü hakkında ipuçları vermiştir. Yazının keşfedilmesi ile semboller hayatımızdan çıkmamıştır. Aksine hayatı kolaylaştırmak için en büyük yardımcılardan olmuştur. Günlük yaşamda karşılaştığımız bu semboller piktogram ve ideogramlardır. Bilgi ve uyarı amaçlı olan ya da bir kavram ifade eden bu semboller bize anlattıklarının dışında sanat eserlerinde alternatif bir kullanım sunmaktadır. Sanat alanında ifade aracı olarak bu sembollerin kullanımı çok yaygın değildir. Tez bu bağlamda asıl amacı yön vermek, uyarmak ve bir kavramı betimlemek olan piktogram ve ideogramların seramik sanatına olan etkisini tarihsel süreçte ve modern dönem sanatçılarda kullanımı acısından değerlendirilmiş ve çalışmalar üzerinden yorumlamalar yapılmıştır.“Piktogramlar, İdeogramlar, ve Seramik Sanatına Yansımaları”adlı tezin özgün olmasını sağlayan en önemli unsur ise, günlük hayatta başka amaçlarla kullanılan piktogram ve ideogramların, seramik yapım teknikleri kullanılarak estetik değer taşıyan sanat nesnesi yaratılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Communication has been existing growingly since the presence of the mankind up today. The communication story which has begun by simple lines and descriptions has become very easy by means of very high technologies today and has affected all parts of human life. The symbols had an important role in this story of communication. Before the discover of writing, the communication provided by means of these symbols and these symbols that reached from past to present have given us clues about their usage era. The symbols have not got out of our life with the discovery of writing. In contrary they have been the main tools to get life easier. These symbols which we encounter in the daily life pictograms and ideograms. These symbols which are for knowledge or warnings or expressing a notion, offer us an alternate usage through art apart from these expressions. The usage of these symbols has not been so widespread as a mean of expression in art area. In this context, the Thesis will asses the affect of pictogram and ideogram (of which main aim is direction, warning or describing a notion) on ceramic art through historical process and in uses of modern artists and also commentations have been made over works. The most important factor which provides the Thesis named '' Pictograms, Ideograms and The reflections to ceramic art'' has been authenticc is creating art objects that carry artistic values by using ceramic making techniques.