Endüstriyel seramik form ve yüzeylerde emoji
Emoji in industrial ceramic form and surfaces
- Tez No: 568087
- Danışmanlar: PROF. DR. EMET EGEMEN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
“Endüstriyel Seramik Form ve Yüzeylerde Emoji”başlıklı tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. 1998 yılında ilk kez Japon Shigetaka Kurita tarafından tasarlanan ve 2001 yılından beri giderek artan kullanımıyla aktif olarak günlük hayata giren emojilerin tarihsel süreci araştırılmış ve emojilerden hareketle endüstriyel seramik ürünü olan bir yemek takımı tasarlanmış ve üretilmiştir. Birinci bölümde iletişimin tanımı, tarihçesi, iletişim araçları, yazılı ve sözlü iletişim, piktogramlar, ideogramlar, çivi yazısı ve hiyeroglifler irdelenmiştir. İkinci bölümde emojinin tanımı, tarihçesi, seramik sanatında duygu ve ifade kullanan sanatçılardan örneklemler verilmiş, tez kapsamında üretilen yemek takımı üzerine rölyef dekor olarak kullanılan emojilerin anlam ve ifadelerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde yemek kültürü ve buna bağlı olarak yemek takımın gelişimi, tez başlığı altında üretilen yemek takımının tasarım, eskiz ve detaylı uygulama aşamaları aktarılmıştır. Tezin sonuç kısmında, araştırma ve uygulamada elde edilen bilgiler, üretilen yemek takımının kapsamı, ulaşılan sonuçlar ve tecrübelere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation entitled“Emoji on Industrial Ceramics Forms and Surfaces”was composed of three sections. Emoji was first designed in 1998 by Japanese Shigetaka Kurita and has been introduced in daily life with its increasing usage sincce 2001. In the thesis historical evolution of emojies was investigated and a dinnerware was designed and produced as industrial ceramics product inspired from emojies. In the first section, the definition and history of communication, tools of communication, written and oral communication, pictograms, ideograms, cuneiform and hieroglyphs were examined. In the second section, definition and history of emoji were summarized, examples of artists that utilized emotion and expressions were indicated, the meanings and emotions of emojies that were used as reliefs on the dinnerware produced within the scope of this thesis were indicated. Food culture and the development of dinnerware depending on food culture were explained in the third section, together with the design, sketches and detailed production steps of the dinnerware that was subject to this study. Finally, in the conclusion section, the scope of produced dinnerware, final results and achieved research and practice experiences were mentioned.