Sosyal güvenlik reformu bağlamında Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yönetimine, yapısına ve aktüeryal duruma yönelik değerlendirmeler
Assessment towards actuarial and governin structure of Social Security Institution in context of social security reforms
- Tez No: 375329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnsanoğlunun var olduğu zamandan günümüze kadar değişmeyen olgulardan birisi, gruplaşma ve tabakalaşma hareketleridir. Devletin ve hukuk düzeninin korunması ve devamı bakımından sosyal sınıflar arasında barış ve dayanışmayı bozan ve toplumsal yapıyı tehdit eden bu tezatların giderilmesi gerekmektedir. Sosyal politika, modern ve uygulanabilirlik anlamında ise insanların içinde bulundukları toplumlar içerisinde sağlık, güvenlik, barış ve refah içinde yaşamalarını hedef alan ve bu yollarla toplum grupları içindeki mücadeleleri önleyerek devlet düzenini ayakta tutmaya çalışan önlemler dizisi olarak ifade edilebilmektedir. Sosyal güvenlik, sosyal politika uygulamaları ve kişilerin karşı karşıya kalmış oldukları sosyal riskler nedeniyle ortaya çıkan bir olgudur. Sosyal güvenlik sistemlerinin varlığı, ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişimlerine koşut olarak değişmekle birlikte çağdaş devlet anlayışının vazgeçilmez öğelerinden birisidir . Sosyal güvenlik toplumdaki ekonomik eşitsizliklerin bir ölçüde azaltılması ve sosyal adaletin sağlamasına yardımcı olunmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde sosyal politika,sosyal risk olgusu,sosyal güvenlik kavramı,sosyal yardım ve hizmet kavramı, sosyal güvenlik sistemlerinin gelişimine değinildi. İkinci bölümde Türkiyede sosyal güvenlik sisteminin tarihi gelişimi ve Türk sosyal güvenlik sisteminin sorunları ele alındı.Üçüncü bölümde sosyal güvenlik kurumunun görevi ve amaçları ve sosyal güvenlik kurumunda denetim konuları ele alındı. Dördüncü ve son bölümde ise sosyal güvenlik reformu bağlamında sosyal güvenlik kurumunun yapısına yönelik değerlendirmelerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
Social stratification and grouping are two mostly observed phenomena throughout the history of social life and yet, have always posed a threat to the societal structure and the cohesion and peaceful coexistence among people therefore requiring due intervention for the protection of civil order and the rule of law. Thus, social policies can be defined, in the senses of applicability and modernity, as the series of measures aiming that human beings are provided an opportunity to live in a peaceful, healthy, secure life in welfare and by so protecting civil order against conflicts among social layers. Social security is a phenomenon occurred as a response to the risks, which social policy applications and the individuals exposed to. Social security systems, varying parallel to the economic and social development status of the nations, are an indispensable element of what construct the contemporary state . Social security eases the decreasing of economic imbalances in social life to a certain extent and helps to achieve a greater level of social justice. We provided definitions and discussions on social policy, social risk phenomenon, social security, social aids and services as well as the development of social security systems in the first section of our study. In the second section we examined the development of Turkish social security system from a historical perspective and the problems associated with current Turkish social security system. The purpose, responsibilities and the audit of social security institution were provided in the third section and we examined the structure of the social security institution under the light of social security reform in the fourth and last section.