Bilinçli farkındalık temeli hazırlanan eğitim programının bireylerin depresyon ve stres düzeyleri üzerine etkisi
The effects of mindfulness based education program on depression and stress levels of individuals
  1. Tez No: 375351
  2. Yazar: VOLKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜMRA ÖZYEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada bilinçli farkındalık temelli hazırlanan eğitim programının bireylerin depresyon ve stres düzeyleri üzerine etkisini saptamak amacıyla hazırlanmıştır. Bu etkinin değerlendirilmesi için yarı – deneysel bir yönteme başvurulmuş, kontrol grupsuz öntest – sontest deneme modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Nişantaşı Meslek Yüksek Okulu'nda 2012 – 2013 Eğitim ve Öğretim Yılı'nda Çocuk Gelişimcileri bölümünde 2. sınıfta öğrenim gören 15 kız öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”, Depresyon düzeylerini ölçmek amacıyla Beck tarafından geliştirilen“Beck Depresyon Ölçeği”ve yaşanan stresin düzeyini ölçmek amacı ile Cohen, Kamarck ve Mermelstein (1983) tarafından geliştirilen“Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ)”uygulanmıştır. Ölçme araçları deney grubuna uygulama öncesinde ön test, uygulamanın bitiminde ise son test uygulanmıştır. Deneysel çalışma sonrasında izlenen değişimin tutarlı olup olmadığını belirleyebilmek amacıyla deneysel çalışmanın bitiminden on hafta sonra kalıcılık ölçümü yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi SPSS programıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde Wilcoxon işaretli sıra testi kullanılmıştır. Araştırmada deney grubuna 8 oturumdan oluşan 75'er dakika süren bir program uygulanmıştır. Yapılan analizler deney grubundaki öğrencilerin depresyon ve stres puanlarının anlamlı düzeyde azaldığını göstermiştir. Yapılan kalıcılık ölçümünde depresyon ve stres puanlarında bu azalmanın on hafta süresince devam ettiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effects of mindfulness therapies on depression and stress levels. To evaluate the effects of mindfulness therapies without a control group, quasi experimental methods and test-retest model were used. The participants in the experimental group of the study were gathered from Nişantaşı Junior Technical College at 2012-2013 school year. 15 female participants were the second year students of Child Development Department of the school. In this research, we used“Personal Information Questionnaire”to collect basic information from participants. In order to measure the depression levels, Beck Depression Scale was used. The levels of stress experienced by participants were measured by“Perceived Stress Scale (PSS)”. PSS was developed by Cohen, Kamarck and Mermelstein in 1983. Before the implementation of measurement tools, we used test method and after measurement test, retest method was used. Ten weeks later,“the persistency test”was applied to determine the consistency of the experimental study. SPSS software was used to analyze the data Furthermore, Wilcoxon signed rank test was used to analyze the experimental data. In our research, experimental group had 8 sessions and each session was 75 minutes long. In conclusion, data analysis showed a significant decrease in the stress and depression levels in the experimental group. Additionally, the persistency test emphasized that stress and depression levels of participants consistently decreased during ten weeks.