Temel psikolojik ihtiyaçların karşılanma düzeyinin ilişki doyum ve yaşam doyum düzeyine katkısının incelenmesi
The investigation of contributon to basic psychological needs level for life and relationship satisfaction
- Tez No: 375352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Toplumu oluşturan kişilerin sosyal hayat içinde gelişimi ve bütünleşmelerini doğru bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için temel psikolojik ihtiyaçların belirlenmesi, bu ihtiyaçların doyurulması ve bütün bunlar olurken sosyal çevrenin bu eğilimleri ve davranışları desteklemesi gerektiği bilinmektedir. Araştırmanın amacı temel psikolojik ihtiyaçların partner tarafından karşılanma düzeyinin yaşam doyumu ve ilişki doyumuna katkısını belirlemektir. Araştırmaya en az bir senedir ilişki içerisinde olan 204 çift katılmıştır. Partnerlerden birine partnerinin temel psikolojik ihtiyaçlarını karşılama düzeyinin belirlenmesi amacıyla ''Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği'', diğer partnere de yaşam doyumunu belirlemek amacıyla ''Duygusal İyi Oluş Ölçeği'', ilişki doyumunu belirlemek amacıyla ''İlişki Değerlendirme Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların ilişki doyumlarına ve yaşam doyumlarına, eşlerinin temel psikolojik ihtiyaçlarını karşılama düzeyinin katkısını belirlemek amacıyla yapılan analiz sonuçları istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
To correctly realize the social life development and integration of persons who form the society, determining the basic psychological needs and saturating these needs and while all these happen, it is known that social environment should support these trends and behaviors. The purpose of this study is to determine the contribution of basic psychological needs level satisfying by their partner's to life satisfaction and relationship satisfaction. 204 couples who are in a relationship at least a year have participated to this research. To determine the level of satisfying of the basic pschological needs, for one of the partner,“Basic Psychological Needs Scale”is used, and to determine life satisfaction“Emotional Well-Being Scale—EWBS”is used for he other partner and to determine relationship satisfaction“Relationship Assesment Scale”is used. The results of the analysis in order to determine the contriution of satisfying of the partner's basic pschological needs of the partners who has participated to this research, relationship satisfacton and life satisfaction are statistically significant.