Marka imajının alışveriş merkezi sadakatine etkisi
The effects of brand image on shopping centers
  1. Tez No: 375366
  2. Yazar: HACER DİNÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAĞMUR ÖZYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüz modern toplumları için marka ve marka imajı vazgeçilmez derecede önem taşımaktadır. Marka, önceleri tüketicilerin sadece aldıkları ürünün kalitesini yani ürünün benzer ürünlerden farklılığını ortaya koyması için yapılan bir ayrıştırma nedeni iken, günümüzde markanın birçok imaj bileşenleriyle tüketicilerin yaşamlarının her alanına giren her türlü algı yansımasını da beraberinde getirdiği görülmektedir. Günümüzde alışveriş merkezleri, tüketimin daha rahat yapılması üzerine planlanan büyük mağazaları içine alan devasa binalar olarak tasarlanmıştır. Alışveriş merkezleri modern insanların yaşamlarını kolaylaştıracak düzlemde planlanarak yapılmıştır. Kolay, pratik ve hızlı tüketimin; modern, estetik değerleri göz önüne alarak tasarlanması alışveriş merkezlerinin bir özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüketicilerin alışveriş merkezlerini tercih etme nedenleri oldukça çeşitlilik göstermektedir. Alışveriş merkezleri tüketicilerin zamanlarını sıkılmadan harcamak üzere alternatif faaliyetleri de içerisinde barındırmaktadır. Eğlence ve kültürel faaliyetlerinin de bir arada bulunduğu, iklimlendirme ve havalandırma sistemiyle mevsimsel zorlukların yaşanmadığı, yemek yerleri, kafeteryaları ve çeşitli mağazaların iç içe olması sebebiyle çok çeşitlilik sağlanmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde marka ve markalaşmanın tanımlarına yer verilmiş, ikinci bölümde ise imaj ve marka yönetimi üzerinde literatür çalışması yapılmıştır. Üçüncü bölümde alışveriş merkezi ve sadakat üzerinde durulmuş ve son olarak dördüncü bölümde ise marka imajının alışveriş merkezi sadakatine etkisi üzerine bilimsel bir araştırma değerlemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Brand and brand image are carrying irrevocable significance for today‟s modern society. Brand, formerly of consumers only their product quality that product similar products differ from the reveal made for parsing reasons, whereas today the brand's many image components and lifestyles of consumers in every area of any and all perception reflection brought with it is seen that. Today‟s shopping centers designed like huge buildings, include big stores, for making consumptions comfortably. Shopping centers designed for modern people to maintain their life easily. Convenient, simple and rapid consumption; modern, aesthetic values taking into account the design of shopping centers emerge as a feature. There are many various reasons why consumers‟ prefer shopping centers. Shopping centers has an alternative that without getting bored of consumers to spend their time. It has been exist together entertainment and cultural activities moreover climatisation alternatives, food court and cafeteria and many stores makes shopping centers preferable. In the first part of this study given to the definition of brand and branding, image and brand management in the second part of the study was carried out on the literature. In the third part focused on shopping center and loyalty, and finally the fourth section making scientific research and assessment based on loyalty brand image effects on shopping centers.