Fatih Dönemi sivil mimarisinde çini
Istanbul Fati̇h Sultan Mehmed enameled ti̇le from civil architecture
- Tez No: 375380
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tezimde Fatih dönemi sivil mimari çinilerini incelemeye odak aldım. Ayrıca bu konunun genel mimari çini tarihi üzerindeki yeri tespit edilmeye çalışıldı. Fakat çalışma esnasında 13. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına kadar uzanan ve dönemsel olarak kesintilere uğrayabilen bir tarihi gelişim söz konusu idi. Buna rağmen hâlihazırdaki sanat tarihçilerinin, arkeologların ve çini tarihi üzerine odaklanmış diğer münevverlerin öngörüleri ve bu alanda yazılmış tezler bizim yolumuzu görmemize ciddi yardımları oldu. Tarihte Türk mimarisi, Türk çini ve seramik sanatı ve estetiği ürünleri arasında“Çinili Köşk”önemli bir yere sahip. Ayrıca belirtmek gerekir ki Orta asyadan bu yana ayakta kalabilen Türk Köşklerine tek örnek oluşu bizi bu çalışmaya daha fazla yüreklendirdi. Bunlara ek olarak“Eyüp Sultan Türbesi, Topkapı sarayı ve İstanbul Mahmutpaşa türbe”yapıları başka yapılardan toplanmış çinilerle müzeyyendir. Aynı dönemin ürünleri olsa da yapı ile bütünleşecek bir estetik olmama ihtimali söz konusudur. Tez konusu belirlememize mesnet olan önemli bir ata yadigârı olan çini sanatının ve süsleme sisteminin tek elde toplanışının bu dönemde olduğunu biliyoruz. Bir dönemin son örneklerinin üzerine yapılacak böyle bir uygulama çalışmasının da güzel bir başlangıç olacağı düşüncesi bizi bu tezi yazmaya motive etmiştir. Bu her ne kadar lokal bir çaba olsa da böyle bir fikrin önünün açılması bu tezin asıl gayesi olması ümidimizdir.
Özet (Çeviri)
Purpose of my thesis is analysing place of the Osmanlı Çinisi (Ottoman Tile) in the civil architecture and i tried to fix place of Osmanlı Çinisi (Ottoman Tile) on the history of Tile. However, during the analyse, i was fixing a history from 13. century until the begining of 20.century. The history in guestion is including subtraction periodic. Even then, i made use of the ideas of historian of arts and archeologists and the other intellectuals who made analyses about Osmanlı Çinisi (Ottoman Tile) and also acedemic thesis which were written in this field. İn the history,Çinili Köşk is taking important place in the Turkish Architecture, Turkish Tile and art of ceramic. İndeed.it is the only and good example for Turkish Köşks which kept on to this time from Central Asia and this was made me motivate on this way. Extra, Tiles of the Eyub Sultan Mosque,Topkapı Palace, İstanbul Mahmutpaşa Mosque had made from collect of the other constiriction's tiles. They are constrictions of the same period but figuration of çini and the esthetic of constriction is not harmonic. I selected this topic because the art of tile is a important relic from our history and system of the decoration was collected in the one hand.To make analyse on the last examples of the period could be good, this idea made me motivate for writing this thesis.