1990-2013 yılları arasında afiş ve sosyal afişlerin grafik tasarım ve teknolojik açıdan incelenmesi
Between the years 1990-2013 poster graphic design poster and social of investigation and technological perspective
  1. Tez No: 375387
  2. Yazar: REFİK YALUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tasarımın tarihi, mağara figürlerine ve yazının başlamasına kadar da-yanmaktadır. Tasarımın büyük bir parçası olan afiş ise çok yeni ve yaygın olarak kullanılmaya başlamakla beraber mazisi eski Mısırda papirüsler üzerine yapılan çizimlere kadar dayanan bir sanattır. Basım endüstrisinin gelişmesi, reklam ajanslarının çoğalması, dünyada ve Türkiye'de afişe büyük boyutta hız kazandırmıştır. Radyo, televizyon ve internetin ortaya çıkmasıyla afiş sanatı başlarda geri planda kalsa da, eski önemini zamanla geri kazanmıştır. Çünkü afişin görsel ögeleri olmadığı takdirde tanıtım kuru ve güvenilirlikten uzak bir hal alır. Bu tez çalışmasında; grafik tasarım ve grafik tasarımcılar, reklam ajans-ları ve markalar için büyük önem taşıyan afişin tarihinden bahsedilip, afiş çeşit-leri ve gereklilikleri incelenmiştir. Afiş yapım ve çözümleme tekniklerine de-ğinilmiştir. Son olarak 1990-2013 yılları arasında örnek afişler göz önünde bu-lundurularak, afişin bu yıllardaki gelişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Design history of the caves, figures and is grounded in until the start of summer. If that is a big part of the design is very new and banners began to be used widely in the past but on papyrus in ancient Egypt is an art that dates back to the drawing. The development of printing industry, the proliferation of advertising agencies, large size banner in Turkey and in the world has accelerated. Radio, television and poster art with the emergence of the Internet in the head left in the background, it regained its former importance over time. Because in the absence of visual aspects of the poster presentation takes a turn away from dry and reliability. In this thesis, graphic design and graphic designers, advertising agencies and brands mentioned and of great importance for the history of posters, banners, types and requirements are examined. Poster making and analysis techniques are discussed. Finally, between the years of 1990-2013 taking into account the sample posters, banners are analyzed in this year.