Sorcery trials of antioch: Illicit divination and the response of the emperor
Antiochia'da görülen büyücülük davaları: Yasadışı kehanetler ve imparatorun bakış açısı
  1. Tez No: 375410
  2. Yazar: MARİJA DREZGIĆ
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. PAUL MAGDALINO, Assist. Prof. Dr. RICCI ALESSANDRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yıl 371'de bir grup, İmparator Valens'ten sonra tahta kimin geçeceğini öğrenmek istedi. Bu bilgiyi elde etmek için, gizli bir kehanet ritüeli düzenlediler. Bu zamanda kamu önündeki kehanetler hala yasalken, gizli kehanetler kanun yoluyla yasaklanmış, sadece yasadışı büyü kullanımı olarak değil aynı zamanda vatan hainliği olarak da kabul edilmişti. Bu olay Antakya'da geniş çaplı büyücülük davalarını tetikledi. Toplumun bütün sınıflarından birçok kişi ya direkt olarak bu ritüele iştirak etmekle ya da bununla ilişkisi olmayan büyü yapma suçlarıyla itham edildi. Cezalandırmalar ağır görünüyordu. Suçlananların çoğu idam edildi ya da sürgüne gönderildi. Bu konuyla ilgili başka Bizans kaynakları olmasına rağmen, bu olayı en detaylı olarak anlatan Ammianus Marcellinus'tur. Bu tez, Antakya davalarına yol açan koşulları ve bu süreci ortaya çıkaran mekanizmaları anlamayı ve bu olayın daha geç tarihli kaynaklarda nasıl kaydedildiğini ve yorumlandığını araştırmayı amaçlar. Bu amaçla, Ammianus'un olaya dair açıklamalarını aynı zamana ait kanunları ve dini gelişmeleri baz alarak değerlendireceğim. Bu analizden elde edilen bilgi, olayın daha iyi değerlendirilebilmesi ve daha sonraki tarihçilerin büyü ve kehanete karşı tutumlarının anlaşılabilmesi için diğer tarihi kaynaklardaki bilgilerle birleştirilecek ve karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In 371, a group of men wanted to find out who will be the successor of the Emperor Valens. To gain this information, they secretly preformed a divination ritual. While at this point, public divination was still legally allowed, secret divination was forbidden by law, and was considered not only an illegal act of magic, but an act of treason as well. This event was the trigger for large-scale sorcery trials conducted in Antioch. Many people from all classes of society were accused of either directly participating in the ritual, or of unrelated acts of magic and sorcery. The punishments seem to have been severe, and many of the accused were executed, or exiled. Ammianus Marcellinus provides the most detailed account of the events, although information is available from several other Byzantine sources as well. This thesis seeks to understand the circumstances that led to the trials of Antioch, the mechanisms according to which the process unfolded, as well as to investigate how this event was recorded and interpreted in later historical sources. In order to do that, I will evaluate Ammianus' account of the events against the background of contemporary legislation and developments on the religious scene. The information obtained from the analysis will be supplemented and compared with the accounts of other historical sources in order to better evaluate the events of the trials, as well as to understand what attitudes later historians held about the issues of magic and divination.