Bağışçıların demografik özelliklerinin kan bağışı hakkındaki bilgi, algı ve tutumlarına yönelik inceleme: GATA Kan Eğitim Merkezi ve Kan Bankası Müdürlüğü
Research intented for donors' demographic characteristics' on the donors' knowledge, perception and attitudes about blood donotion: GATA Blood Traning Center and Blood Bank Management
- Tez No: 375429
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, askeri bir hastane kan merkezine başvuran bağışçıların demografik özellikleri ile kan bağışı hakkındaki bilgi, algı ve tutumları ölçülmüş ve kan merkezlerinin en büyük sorunu olan bağışçı kazanım çalışmalarına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni; GATA Kan Eğitim Merkezi ve Kan Bankası Müdürlüğü'ne Ocak-Mart 2014 ayları arasında kan bağışı için başvuran tüm bağışçılardan oluşmaktadır. Örneklem ise araştırmaya katılmayı kabul eden 1035 kan bağışçısından seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was measured knowledge and attitudes of donors who applied to a military hospital about blood donation, and it is aimed to determine what can be done for contributing to the development of voluntary donation system works. The population of the study includes all donors who applied to GATA Blood Training Center and Blood Bank Management between January and March 2014.The sample consist of 1035 blood donors who agreed to participate in the survey.