Üniversite öğrencilerinin gönüllü kan bağışı hakkında bilgi tutum ve davranışlarına yönelik bir araştırma
The study of determinants of university students information attitudes and behaviors about voluntary blood donation
  1. Tez No: 487164
  2. Yazar: SEMİHA KARAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN YILDIZLAR, YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Eski çağlardan beri bir düşünce olarak ileri sürülen kan nakil işlemi ilk defa XVII yy ortalarında gerçekleştirilmiştir. Ve hala günümüzde de ihtiyaç olarak devam etmektedir. Kan nakline ihtiyaç duyulmasındaki en önemli nedenler; şoku önleme, trombosit temin etme, karaciğer hastalıkları, kanama, anemi, enfeksiyon hastalıkları ve ameliyatlardır. Kan bağışı, yalnızca insan tarafından gerçekleştirilen ve üretilemeyen bir tedavi aracı olduğundan, temin edilen kanın gönüllü olarak bağışlanması oldukça önemlidir. Tanımlayıcı tipte olan çalışmanın evrenini 1 Mayıs 2016 -10 Haziran 2016 tarihleri arasında Avrasya Üniversitesinde eğitim gören ve anket uygulamasını kabul eden öğrenciler oluşturmaktadır. Örnek büyüklüğü tablosu baz alınarak tesadüfü örneklem yöntemi kullanılmış ve 514 öğrenciye ulaşılmıştır. Gerçekleştirilen bu çalışmanın amacı, Trabzon ilinde yer alan Avrasya Üniversitesi öğrencilerinin gönüllü kan bağışı hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmektir. Çalışmanın verileri öğrencilerin sosyo demografik özelliklerini, kan bağışı ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendiren sorular ile yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Uygulanan anketler sonucunda elde edilen veriler Statistical Package for Social Science for Windows (SPSS) 17.0 paket programı ile sayı, yüzdelik ve ki kare testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Blood transfusions for the first time had been carried out in the mid of the XVII century. It has been continuing as a necessity from the past to present. The most important reasons for the need for blood transfusion are; Impotence prevention, platelet supply, liver diseases, bleeding, anemia, infectious diseases and surgeries. For, blood can only be performed by human beings and it cannot be produced via special formulates. Therefore, voluntarily donations is the vital issue in providing the blood. The population of this study consists of volunteer students from Avrasya University that admitted to participate in the survey between specified dates as 1 March 2016 and 10 June 2016. On the basis of sample size, random sampling method is used and it is reached to 514 students. The purpose of this study is to evaluate the knowledge, attitudes and behaviors of the students at Avrasya University about voluntary blood donation in Trabzon. The data of the study collected the socio-demographic features of students with face to face meeting method and questions which evaluate the knowledge, attitude and behaviors of students about blood donation. As a result of implemented survey, data is analyzed with Statistical Package for Social Science for Windows (SPSS) 17.0 package program, number, percentage and schi square test.