Finansal riskten korunma muhasebesi ve Türkiye uygulamalarının tespiti
Hedge accounting and identifying hedge accounting applications in Turkey
  1. Tez No: 375466
  2. Yazar: ALİ UTKU DOĞANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünya küreselleştikçe işletmelerin faaliyette bulunduğu çevreler daha da karmaşık hale gelmektedir. Bu çevrede işletmeler farklı risklere maruz kalmaktadır. Bu risklere karşı kullanılan geleneksel yönetim anlayışı ve geleneksel finansal enstrümanlar kimi zaman yeterli olamamaktadır. Bununla birlikte türev finansal ürünlerin kullanılması bu risklere karşı çoğu zaman gerekli karşılığı vermekte ve işletmeyi koruyabilmektedir. Bu yükseklisans tezinin amacı finansal riskten korunma amaçlı kullanılan türev ürünlerin muhasebeleştirilmesine ilişkin ilkeleri uluslararası muhasebe standartları ile uyumlu Türkiye Muhasebe Standartları kapsamında ele almak ve finansal riskten korunma muhasebesinin Türkiye'deki uygulamalarını ortaya koymaktır. Bu kapsamda bu konuyu düzenleyen Türkiye Muhasebe Standardı 39“Finansal Araçlar Muhasebeleştirme ve Ölçme”de yer alan hükümler açıklanmış ve finansal riskten korunma muhasebesinin Türkiye'deki uygulamalarının belirlenmesi için hisse senetleri Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin 2012 yılına ait finansal tabloları incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Finansal Riskten Korunma, Finansal Riskten Korunma Muhasebesi, Türev Ürün, Finansal Riskten Korunma Aracı, Finansal Riskten Korunma Konusu Kalem
Özet (Çeviri)
As the world globalize environment where companies operate become more complex. Companies are exposed to various risks in this environment. Traditional instruments used for preventing these risks sometimes remain incapable. But using of derivatives usually responses these risks and protect companies. Purposes of this thesis are to deal accounting principles for derivatives which are used for hedge within the scope of Turkish Accounting Standards which are consistent with International Accounting Standards and to present application of hedge accounting in Turkey. In this context requirements in Turkish Accounting Standard 39“Financial Instruments: Recognition and Measurement”which deal with hedge accounting are disclosed and financial reports of Listed companies dated the twelfth of December 2012 are viewed in order to identify application of hedge accounting in Turkey. Key words : Hedging, Hedge Accounting, Derivatives, Hedging Instrument, Hedged Item