Rekabet üstünlüğü yaratmada tasarım yönetimi
Design management in creating competitive advantage
  1. Tez No: 375467
  2. Yazar: METİN SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tasarım yönetimi, işletmeler için giderek önemli bir kavram haline gelmektedir. Tasarım yönetimi konusundaki çalışmalar, tasarımın işletme performansına yaptığı katkıyı, sayısal verilerle desteklemektedir. Bu tezin amacı, tasarım yönetimi ve tasarım yatırımının rekabetçilik perspektifi ile işletme performansı üzerindeki etkisi ve bu ilişkiye nasıl tasarım yönetimi tarafından aracılık edildiğini analiz etmektir. Araştırma hipotezleri, Ankara Siteler mobilya sanayi' sinden elde edilen bir veri seti ile Regresyon testlerine tabi tutulmuştur. Sonuçların ilki, tasarım yönetiminin işletme performansını arttırdığı, ikincisi, bu araştırma aynı zamanda tasarım yatırım ile tasarım yönetimi arasındaki pozitif ilişki ile ilgili ampirik veriler sağlamakta, üçüncü olarak ise, tasarım yönetiminin, işletmelerin büyüme ve karlılık performansı üzerinde ve tasarım yatırımın etkilerini belirlemede önemli bir rol oynamaktadır. Etkin ve verimli bir şekilde tasarımı yöneten işletmeler, iyi yönetilmeyenlere oranla daha iyi performans sonuçları elde ederler. Bu nedenle, iyi tasarım, tesadüfen ya da sadece tasarıma yatırım yaparak değil, yönetilen bir sürecin sonucu olarak ortaya çıkar. Anahtar Kelimeler : Tasarım yönetimi, Rekabet üstünlüğü, işletme performansı, Tasarım yatırımı, Aracılık etkisi
Özet (Çeviri)
Design management is an increasingly important concept for business. Studies on design management have quantified the contribution that design makes to company performance. The aim of this thesis is to analyze the effect of design management and design investment on company performance with competitiveness perspective and how this relationship is mediated by design management. Regression tests was used to test the research hypotheses on a data set from the Ankara Siteler Furniture İndustry. Results suggest, first, that design management enhances firm performance. Second, this research also provides empirical evidence that investing in design is positively related to design management. Third, design management plays a significant role in determining the effects of design investment on firm's growth and profitability performance. Companies that manage design effectively and efficiently attain better performance than those that do not. Therefore, good design does not emerge by chance or by investing in design but rather as the result of a managed process. Key Words : Design Management, Competitive Advantage, Business Performance, Design Ġnvestment, Mediation Effect