Reel efektif döviz kuru endeksini etkileyen faktörlerin Avrupa borç krizi çerçevesinde analizi
The analysis of the factors that affecting real effective exchange rate index within the framework of the European debt crisis
- Tez No: 375472
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT YALÇINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Ekonomik sistemlerde kaynaklar sınırlı ihtiyaçlar sınırsızdır. Bu nedenle, ekonomik birimler kıt kaynaklara sahip olmak ve onları en iyi şekilde işleyebilmek için birbirleri ile rekabet etmektedirler. Bu ekonomik birimlerden bir tanesi de ülkelerdir. Bu bağlamda, ülkeler vatandaşlarının refah seviyelerinde artış sağlayabilmek için birbirleri ile rekabet etmektedirler. Ülkelerin rekabet gücünü etkileyen birçok faktör vardır. Bu nedenle, Bu faktörlerin sınıflanması teorik anlamda bir zorluk ifade etmektedir. Bu teorik zorluğu en aza indirgeyebilmek için sınıflamanın belirli bir çerçevede yapılması gerekir. Bu çerçeve bağlamında ekonomik krizler ile Uluslararası Rekabet Gücü Kavramı arasında bir etkileşim olabilir. Bu nedenle, bir ekonomik ve finansal kriz olarak Avrupa Borç Krizi; Uluslararası Rekabet Gücünü etkileyen faktörlerin sınıflamasının yapılandırılabileceği bir çerçeve olarak seçilebilir. Yapılacak sınıflamanın anlamlılık düzeyi ise bir Uluslararası Rekabet Gücü göstergesi çerçevesinde analiz edilebilir. Bu göstergelerden bir tanesi reel efektif döviz kuru endeksidir. Bu doğrultuda bu çalışmanın amacı; reel efektif döviz kuru endeksini etkileyen faktörleri Avrupa Borç Krizi çerçevesinde analiz etmek ve ortaya çıkan sonuçlara göre reel efektif döviz kuru endeksinin Euro Bölgesi ekonomisi açısından önemini ortaya koymaktır. Anahtar Kelimeler : Rekabet, Uluslararası Rekabet Gücü, Avrupa Borç Krizi, Döviz Kurları, Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi
Özet (Çeviri)
At the economic systems, while resources are limited, needs are unlimited. Therofore economic units have compete with each others to have limited resources and can process them. The one of these economic units are countires. In this respect, countries have competed with each others to can provide that to increase the level of wealth of their citizens. There are so many factors that affecting competitiveness of countries. So that, as a theoretically, the classification of these factors means diffuculty. To reduce this theoric difficulty, the classification must be made around a certain framework. Accordingly in the context, an interaction may be between economic crises and the concept of competitiveness. Therefore, as an economic crisis, European Debt Crisis may be a framewrok that may been configured on the classification of the factors affecting the international competitiveness. Significancy level of the classification will be made that may be analyze with a indicator of international competitiveness. The one of the these indicators are real effective exchange rate index. In this respect, the purpose of this study is to analysis the factors that affecting real effective exchange rate within the framework European Debt Crisis and in accordance with results to reveal impotance of real effective exchange rate about economy of Euro Area. Keyword : Competition, International Competitiveness, European Debt Crisis, Exchange Rates, Real Effective Exchange Rate Index