Türk katılım bankacılığı sektöründe KOBİ kredilerini etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
A research on the factors affecting SME credits in the Turkish participation banking sector
- Tez No: 692608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖNER KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Finans sektörünün gelişimi ekonomik büyüme ve kalkınma için önemli bir itici güçtür. Finans sektörünün bankacılık ağırlıklı olduğu gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, bankacılık sektörünün ekonomik büyüme üzerinde büyük bir etkisi bulunmaktadır. Türkiye'de finans sektörü bankacılık ağırlıklıdır ve bankacılık sektörü mevduat bankaları, kalkınma ve yatırım bankaları ile katılım bankalarını içeren üçlü bir yapıdan oluşmaktadır. Türkiye'de özel finans kurumları adıyla faaliyete başlayan ve 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ile birlikte katılım bankası adını alarak bankacılık sektörüne dâhil olan katılım bankaları faizsiz finans ilkeleri çerçevesinde faaliyet göstermektedir. Katılım bankaları, Türk bankacılık sektörünün tamamlayıcı bir unsuru olarak son yıllarda güçlü bir büyüme gerçekleştirmekte ve finans sektörü içindeki yerini ve önemini artırmaktadır. Ekonominin temel yapı taşı niteliğindeki küçük ve orta büyüklükteki işletmeler Türkiye için sanayi ve ticaretin büyük bir kısmını oluşturmakta olup, KOBİ'lerin finansal erişim imkânlarının artırılması Türkiye'nin ekonomik büyümesi için bir gerekliliktir. Bu çerçevede çalışmanın amacı, 2008-2019 dönemine ait üçer aylık veriler kullanılarak Türkiye'de faaliyet gösteren katılım bankalarının KOBİ'lere sağladığı kredileri etkileyen faktörlerin analiz edilmesidir. Analiz sonucunda katılım bankalarının KOBİ kredi hacminin, kredi mevduat oranı, KOBİ kredilerinde takipteki alacak oranı ve vergi öncesi kâr/zararın toplam aktiflere oranından oluşan bankacılığa özgü faktörler ile reel efektif döviz kuru ve tüketici fiyat endeksinin dâhil olduğu makroekonomik faktörlerden etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of the financial sector is an important driving force for economic growth and development. Both in developed and developing countries where the financial sector is predominantly banking, the banking sector has a great impact on economic growth. The financial sector in Turkey is predominantly banking and the banking sector consists of a triple structure that includes deposit banks, development and investment banks and participation banks. Participation banks, which started their activities as private finance institutions in Turkey, became involved in the banking sector by taking the name of participation banks with the Banking Law No. 5411. Participation banks, as a complementary element of the Turkish banking sector, have been growing strongly in recent years and are increasing their position and importance in the financial sector. Small and medium-sized enterprises, which are the underpin of the economy, constitute a large part of industry and trade in Turkey and increasing the financial access opportunities of SMEs is a necessity for Turkey's economic growth. In this context, the aim of the study is to analyze the factors affecting the SME credits provided by participation banks operating in Turkey using quarterly data for the 2008-2019 period. As a result of the analysis, it has been determined that the SME loan volume of participation banks is affected by banking-specific factors consisting of loan deposit ratio, NPL ratio in SME loans and ratio of profit/loss before tax to total assets; macroeconomic factors including real effective exchange rate and consumer price index.