2001 sonrası siyasi partilerin Afganistan'da demokratik düzene katkısı
Contributions of political parties to democratic system in Afghanistan after 2001
  1. Tez No: 375535
  2. Yazar: NAJİBULLAH BEKMURADİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
“2001 Sonrası Siyasi Partilerin Afganistan'da Demokratik Düzene Katkısı”konulu tez çalışmasında Afganistan'ın kısa tarihi, coğrafi özellikleri ve stratejik öneminden bahsedilmiştir. Afganistan'ı oluşturan etnik yapılar, mezhepler ve siyasi partilerin içerisindeki etnik aidiyet unsurlarının öneminden bahsedilmiştir. Siyasi partilerin oluşumundan günümüze kadar varlığını sürdüren siyasi partilerden ve Zahir Şah dönemi ve sonrasında kurulan siyasi partiler ile Sovyetler Birliği döneminde kurulan siyasi partiler meselesine değinilmiştir. Mücahitler dönemi siyasi partileri ve iç savaş döneminde oluşan siyasi partilerden bahsedilerek, Taliban döneminde Taliban'a karşı savaşmakta olan siyasi partiler ve Kuzey İttifakı hakkında detaylı bir şekilde bilgi verilmiştir.“2001 Sonrası Siyasi Partilerin Afganistan'da Demokratik Düzene Katkısı' çalışmanın konusu olduğundan dolayı Taliban döneminde Taliban'a karşı savaşan, Taliban'ın iktidara gelmesiyle birlikte Taliban'a karşı mücadele eden siyasi partilerin dağılmasından ve yeniden toparlanarak tek çatı altında toplanan bu siyasi partilerin oluşumundan ve günümüzdeki etkilerinden bahsedilmiştir. 9 Eylül 2001'de Ahmet Şah Mesud'un öldürülmesi ve 11Eylül 2001 olayının gerçekleşmesinin birbiriyle bağlantılı olduğunu ve 11 Eylül 2001 sonrası Taliban'a karşı başlayan ”kalıcı özgürlük opersayonundan ve Kuzey İttifakı'nın rolünden bahsedilmiştir. 11 Eylül 2001 sonrası Taliban hükümetinin devrilmesinden sonra yapılan Bonn Konferansı ve Kuzey İttifakı'nın katkıları ile iktidara gelen Karzai hükümetine ilişkin analizler yapılmıştır. Karzai'nin iktidara gelmesi ve sonrasında gerçekleşen olaylar, detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Karzai'nin yaptığı ikinci dönem başkanlığından sonra yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden ve siyasi partilerin seçimlerdeki öneminden ve Karzai'nin yeniden seçilmesinden detaylı bir şekilde incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Afganistan, Demokratik Düzen, Siyasi Partiler, Karzai Hükümeti, Kuzey Milli İttifakı.
Özet (Çeviri)
In the thesis, named 'Contributions of political parties to demokratic system in Afghanistan after 2001', short history, geographical condition and strategical significance of Afghanistan are mentioned. This thesis informs about Ethnicity of Afghanistan, religious sects and importance of ethnicity in political parties. Also, formation of political parties, the parties which continue their existence till today and the political parties founded in Zahir Shah period and after, the political parties founded in Soviet period are the subjects mentioned. By referring to political parties in Mujahid period and political parties constituted during civil war, information about the political parties that wage war against Taliban during Taliban period and the Northern Alliance are detailed. Since our subject deals with the contributions of political parties to new entity in Afghanistan after 2001, the political parties which waged war against Taliban during Taliban period, eliminated upon Taliban's coming into power, reformed and gathered under a single roof are named. The connection between assassination of Ahmet Shah Mesud in 9 September 2001 and September 11 attacks, Operation Enduring Freedom launched against Taliban after September 11 and role of Northern Alliance are told. Bonn conference that held after the subversion of Taliban government after 11 September 2001 and Karzai government which came into power with the help of Northern Alliance are mentioned. Karzai government and afterwards are explained in detail. Presidential election after Karzai's two period presidency and importance of the political parties in election process and reelection of Karzai are explained at great length. Key Words : Afghanistan, Demokratic System, Political Parties, Karzai Government, Northern Alliance.