Azerbaycan'da doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının sektörel dağılımı ve analizi
The sectoral di̇stri̇buti̇on and analysis of foreign direct investment in Azerbaijan
  1. Tez No: 375534
  2. Yazar: MURAD KARİMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Küreselleşme faaliyetlerinin önemli ölçüde artmasının nedenlerinden en önemlisi daha yüksek getiri oranı isteyen yatırımcıların yatırımlarını farklı ülkelere yaparak hem getirilerini artırmak hem de risklerini çeşitlendirmektir. Diğer taraftan ülkeler de sermaye hareketleri üzerindeki baskıyı kaldırarak kendi ülkelerine sermaye çekmek istemişlerdir. Tarihsel gelişim süreci içerisinde yabancı sermaye yatırımlarının tanım olarak ilk ortaya çıkış şekli iki önemli özellik göstermektedir. Bunlardan birincisi, yabancı sermaye yatırımlarının ilk olarak gelişmiş ülkelerden az gelişmiş ülkelere doğru yönelmesidir. Diğer özelliği ise, bu tek yönlü yabancı sermaye yatırım akışının başlıca amacının, gelişmemiş ülkelerin özellikle hammadde (maden, petrol, diğer yeraltı kaynakları ve doğal kaynaklar gibi) kaynaklarının kullanılmak istenmesidir. Bu çalışmanın amacı yabancı yatırımlar ile bu yatırımlardan biri olan Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları açıklanmaya çalışmak, doğrudan yabancı yatırım kararlarının farklı ortamlarda alınması, karar alma süreci ve DYSY'nı etkileyen faktörleri incelemek ve daha sonrasında Azerbaycan'ın genel ekonomik durumu ile Azerbaycan ekonomisine yönelik doğrudan yabancı sermaye yatırımları incelemektir.
Özet (Çeviri)
Significantly increased globalization activities is one of many reasons why most of the investors desiring a higher return rate of their investments in different countries, as well as to increase returns and diversify the risks. On the other hand, some countries tried to attract capital to their home countries by removing the pressure on the capital flows. Throughout development history of the foreign investments definition in the process, first manifestations have shown two important features. The primary one is the first foreign investment directed toward from developed to less developed countries. Other features, however, the main objective of one-way flow among foreign investments, especially in underdeveloped countries' raw materials (mining, petroleum, and other mineral resources such as natural resources) are required for use as resources bases. The main goal of our research is to explore more deeply foreign investments that includes Foreign Direct Investments, to study Foreign Direct investments, taken in different cases, to presume estimated decision making time, and to analyze factors affecting Foreign Direct Investments. In the future this study will cover general economic condition in Azerbaijan and Foreign direct investments to Azerbaijan's economy.