İran vatandaşlığının kazanılması
Acquiring Iranian citizenship
- Tez No: 375547
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHİD DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde İran Hukukunda vatandaşlık kazanmanın son değişiklikleri bilimsel bir sonuçta incelenmiştir.“İran Vatandaşlığının Kazanılması”başlığını taşıyan çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak vatandaşlık kavramı ele alınmıştır. Vatandaşlığın tanımı, tarih boyunca gelişimi, kaynakları ve türleri anlatıldıktan sonra vatandaşlığı geçekleştiren unsurlar ve vatandaşlığın temel esasları ayrıntılı bir şekilde bu bölümde anlatılmıştır. İkinci bölümde asli ve müktesep vatandaşlığın kazanılması sırasıyla açıklanmıştır. Ayrıca asli yolla vatandaşlığın ana babaya veya doğum yerine bağlı olarak kazanılması bu kısımda araştırılmıştır. Müktesep yolla ise evlilik, evlat edinme, yetkili makam kararı ve seçme hakkının kullanmasıyla vatandaşlığın kazanılması ayrı başlıklar halinde ele alınmıştır. Bu bağlamda Anayasa ve Medeni Kanunda vatandaşlıkla ilgili düzenlemeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Acquisition of the citizenship according to Iranian law considering the latest changes in this thesis has been examined. The thesis with the title“Acquiring Iranian Citizenship”comprises two sections. In the first section, the difinition of citizenship have been handled. the definition of the citizenship, historical development, sources of citizenship and types of citizenship are analyzed, elements that provide citizenship and basic principles of citizenship have been explained in detail. In the second section essential citizenship and acquired citizenship have been described in respectively. Also acquiring citizenship by means of jus soli and jus sanguinis have been discussed in this section. The acquired citizenship, based on marriage, adoption, citizenship by decision of authorized body and the acquisition of the citizenship by means of right choice are detailed separately. Related subjects have been studied according to the Constitution and Civil laws.