Bilgi teknolojileri denetiminin içeriği ve mali denetimde karşıladığı riskler
Content of information technology audit and its risk aversion function in financial audit
- Tez No: 375546
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, uluslararası standartlar bağlamında bilgi teknolojileri denetiminin tanımının yapılması, içerik ve usulünün anlatılması, mali tablolar denetimine olan katkısı, kapsamının belirlenmesi, mali tablolar denetiminde risk önleme fonksiyonu ve mali tablolar denetimi içinde uygulamasında karşılaşılan sorunların ortaya konulması ile bu sorunlara karşı çözüm önerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın gerçekleşmesinde yerli ve yabancı kaynak araştırması yapılmıştır. Bu kapsamda, Sayıştay Başkanlığı kütüphanesinden, üniversite kütüphanelerinden, denetimle ilgili yerli ve yabancı kurum ve kuruluşların internet sitelerinden yararlanılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde bilgi teknolojileri denetimi ve ilgili kavramlar izah edilmeye çalışılmış, ikinci bölümde bilgi teknolojileri denetimi ve mali tablolar denetimi ilişkisi, bilgi teknolojileri denetiminin kapsamı, mali tablolar denetimine katkısı, riskleri önleme fonksiyonu anlatılmış, üçüncü bölümde örnek bilgi teknolojileri denetim raporu verilmiş ve son bölümde de bu bilgiler ışığında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to define the information technology audit and explain its nature and procedure in the context of the international standards and its contribution to financial audit, to introduce the problems encountered determining the scope of IT audit for financial audit, its risk prevention function and solutions against these problems is to be developed. Domestic and foreign sources in the realization of the research study was conducted. In this context, the library of the Court of Accounts, university libraries and web sites of domestic and foreign institutions and organizations related to auditing were benefited from. In the first part of this study information technology auditing and related concepts are explained, in the second part, information technology auditing and financial control relations, information technology audit scope, information technology audit contribution to financial audit and its risk prevention function is described. In the third section, sample information technology audit report was submitted and in the final chapter in this in light of evaluations are made.