Olba Manastırı çatı kiremitleri ve örtü sistemleri
The roof tiles and covering systems of Olba Monastery
- Tez No: 375557
- Danışmanlar: PROF. DR. A. EMEL ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
“Olba Manastırı Çatı Kiremitleri ve Örtü Sistemleri”başlıklı tez çalışmamız, Olba'da 2011 – 2012 yıllarında yapılan Erken Hıristiyanlık Dönemine ait manastır kazıları sırasında ele geçen yaklaşık 1537 parça kırık çatı kiremidinin incelenmesi ile hazırlanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Hıristiyanlık ile birlikte ortaya çıkan münzevi yaşam ve manastır sisteminin gelişimi ile manastır yapılarına dair bilgiler aktarılmıştır. Bu bilgiler ışığında Olba Kenti ve Olba Manastırı'nın tarihsel sürecine değinilerek, Olba Manastır yapısı ile ilgili bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde yerleşim tarihinin ilk dönemlerinden başlayarak yapıların çatı sistemlerine değinilmiştir. Aynı zamanda çatı kiremitlerinin ortaya çıkışı ve gelişim süreci, kiremit tipolojisi ve yapım teknikleri ile ilgili değerlendirme yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise Olba Manastırı çatı kiremitleri, önceki bölümlerde aktarılan bilgiler ışığında incelenmiş ve manastır ile ilgili önemli sonuçlar elde edilmiştir. Buna göre, tek eğimli çatıya sahip olduğunu düşündüğümüz Olba Manastırı Güney Kilisesi'nde yapılan kazılarda ele geçen malzemeler Korinth tipi stroter ve kalypterlerden oluşmaktadır. Kronolojik olarak incelendiğinde kiremitlerin form ve ölçüleri bakımından M.S. 7. yüzyıla ait oldukları görülmektedir. Bu da M.S. 5. yüzyıla tarihlendirilen manastırın güney kilisesinin M.S. 7. yüzyılda bir onarım geçirmiş olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis that titled as“The Roof Tiles and Covering Systems of Olba Monastery”is prepared by analyzing of 1537 pieces broken roof tiles that have found at Early Christanity Monastery excavations at Olba during 2011-2012. In the second chapter of the thesis, first of all, the reclusive life style, the evolution of monastery system and the structures of monastery are explained. In the view of the such knowlegdes the historical process of Olba city, its monastery and also the structure of Olba Monastery are analyzed. In the third chapter, since the beginning of settlement history, the roofing systems of the structures are referred. Also the appearing of roof tiles and their development process, typology of tile and construction techniques are evaluated. In the fourth chapter, the roof tiles of Olba Manastry is analyzed under the knowledge of previous chapters and the important consequences are achieved. In this context the finding materials in excavation at South Church of Olba Monastery that is assumed having single-slope roof consist of Corinthian-type stroter and calypter. Chronologically the tiles seem to belong to A.D. 7th century in terms of form and size. It can be concluded that South church of the monastery that date at A.D. 5th century may be repaired at A.D. 7th century.