Türk sağlık sisteminde dönüşümün yönetişim açısından değerlendirilmesi
Evaluati̇on of transformati̇on in Turki̇sh health system i̇n terms of governance
  1. Tez No: 375558
  2. Yazar: TARIK KARACAER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Son yıllarda kamu yönetimi alanında paradigma değişimi yönetişim uygulamalarını da beraberinde getirmiştir. Kamu yönetimi alanında piyasa temelli, vatandaş odaklı politikalar geliştirilmekte ve katılımcılık, hesap verebilirlik, yerinden yönetim, stratejik yönetim ve bilgi işlem teknolojilerinin kullanılması yaygınlık kazanmaktadır. Son on yılda Türkiye'de de yaygınlık kazanan bu uygulamalar Sağlıkta Dönüşüm Programının da ana eksenini oluşturmuştur. Bu kapsamda sağlık hizmetlerinin sunumu ve finansmanını yapan kurumların ayrılması sağlanmıştır. Sosyal güvenlik kuruluşları da bir çatı altında toplanmış ve Sağlığın finansmanını sağlamak amacıyla nüfusun tümünü kapsayan bir Genel Sağlık Sigortası meydana getirilmiştir. SDP kapsamında katılımcılık, eşitlik ve vatandaş odaklılık anlayışını gerçekleştirmeye yönelik uygulamalar geliştirilmiştir. Bilgi edinme hakkı hayata geçirilmiş, vatandaş memnuniyetinin ölçülmesi sağlanmıştır. Ayrıca stratejik vizyon oluşturmak amacıyla stratejik planlar yapılmış, yıllık faaliyet raporları kamuoyuyla paylaşılmaya başlanmıştır. Kamu yönetimi alanında yapılan yönetişim uygulamaları kamu hizmetlerinden duyulan memnuniyeti özellikle sağlık hizmetlerinde önemli ölçüde arttırmıştır. Ancak Genel Sağlık Sigortasının nihai amacının gerçekleştirilmesi için güçlü bir irade olması ve istikrarlı bir şekilde uygulanması önemlidir. Bu kapsamda yöneticiler ve personelin bu ilkeleri benimsemesi ve örgütsel olarak politika geliştirmede temel alması gereklidir.
Özet (Çeviri)
In recent years, paradigm shift in the field of public management has brought about governance practices. In the field of public administration market-based, citizen-focused policies are developed and participation, accountability, decentralization, strategic management and use of information technology have become widespread. Gaining popularity in Turkey in the last decade, these applications have become axis of the Health Transformation Program. In this context, the provision of health care organizations and financing of these institutions are separated. Social security organizations gathered under one roof in order to finance General Health Insurance that covers the entire population. Under the Health Transformation Program participation, equality and Citizen-Oriented approach has been developed for the realization of applications. The right to information has been implemented and it is provided to measure citizen satisfaction. Strategic plans are also created to make strategic vision and it is shared with the public. Governance practices in the field of public administration, satisfaction with public services, especially in health services has increased significantly. However, to carry out the ultimate purpose of the General Health Insurance, it is important to have a strong will and implementing in a consistent manner In this context, managers and staff to embrace these principles and not based on organizational policy development is required.