Vehbi Cem Aşkun'un şiiri: Yapı, tema ve anlatım
Vehbi Cem Aşkun's poetry: Structure, themes and narration
- Tez No: 375565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Vehbi Cem Aşkun öğretmen olmasının avantajıyla yazmaktan hiç kopmamıştır. Farklı alanlarda 26 tane çalışmaya imza atmış olması bunun bir göstergesidir. Vehbi Cem Aşkun çok yönlü bir şair, aynı zamanda folklor araştırmacısıdır. Şair ve yazar Vehbi Cem Aşkun'un hayatının ve şiirlerinin araştırılması konusunda yapılan, şairle ilgili monografik bilgi vermeyi amaçlayan bu çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sairin hayatı, mizacı, yayıncılığı ve eserlerine; ikinci bölümde şiir, şair ve dile ilişkin görüşlerine; üçüncü bölümde şiirlerinin tema yönünden incelenmesine; dördüncü bölümde ise şiirlerinin sekil ve dil yönünden incelenmesine yer verilmiştir. Şairin hayatı, eserleri, sanatı; dil, şiir ve şair hakkındaki görüşleri, çeşitli zamanlarda muhtelif dergilerde yayınladığı yazılardan, eserlerinden ve hakkında yazılmış gazete ve dergi yazılarından derlenerek oluşturulmuştur. Şairin tüm şiirleri içeriğine göre sınıflandırılmış, tespitlerde bulunulmuş ve yargılara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In advantage of being a teacher, he never gives up writing. Putting signature of his writings in 26 different fields creates example of this. Vehbi is very oriented poet and researcher of folklore. This study that gives instructions about poet's life and his poems consist of four chapters. in the first chapter there are instructions about poets life his humor, his broadcasting his works .in the second chapter his poems, his opinions about language. in the third chapter, there are poems that are examined in terms of theme. in the fourth chapter poems are examined in terms of shape and language. Poets life, works, his arts, his opinion about language, poet and poems are consisted of magazines in different times.