Normlar hiyerarşisinin Türk İdare Hukukunda uygulanması
Application of norms of hierarchy in Turkish Administration Law
- Tez No: 375566
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ETHEM ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dünyaca ünlü hukukçularından Hans KELSEN ve öğrencisi Adolf MERKL tarafından şekillendirilen Saf Hukuk Teorisinin ve bu teorinin temel sütununu oluşturan Normlar Hiyerarşisinin başarısı hukuk kavramını metajüridik referanslar kullanmadan devlet ve hukuk arasında özdeşlik kurarak sadece bilimsel bir bakış açısıyla tanımlamasından kaynaklanmaktadır. Bu teori klasik kuvvetler ayrılığı ilkesi tarafından ileri sürülen yasama ile yürütme arasındaki eşit ve koordineli ilişkinin aksine kanun yapıcı olarak yasama ve yürütme ile onun bir fonksiyonu olan idare arasında normun uygulanması ve ihdas etme özellikleri sayesinde bir hiyerarşi oluştuğunu ifade etmiştir. Bu özellik 1982 Anayasasının 8'inci maddesinde yürütmenin yetki ve görev olarak tanımlanmasında vücut bulmuştur. Bu madde sayesinde idare kanuna dayanarak anayasada tanımlanmayan örneğin bakanlar kurulu yönetmeliği gibi genel düzenleyici işlemler yapabilecektir. Bu bağlamda bu çalışmada normların hukukumuzdaki hiyerarşik yapılanması Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'ın kararlarıyla beraber incelenmiştir. Kelimeler : Normlar hiyerarşisi, temel norm, kuvvetler ayrılığı ilkesi, dinamik prensip, yürütme yetki ve görevi
Özet (Çeviri)
The feat of Pure Theory of Law and its basic pillar hierarchy of the norms asserted and moulded by the worlwide known jurists Hans KELSEN and his pupil Adolpf MERKL is based on defining the law concept with the identity of state and law through scientific method without resort to any metajuridical reference. Contrary to classic seperation of power principle stating equal and coordinated relation between the legislation and executive and its functional branch administation, theory based on the key point that executing any norm leads to a new norm creation reveals that the legislation function as law-designer holds higher stair above the administration function apart from their organic structures. This feature is stipulated under the 8. article of the 1982 Turkish Constitution by exective power and function. Thanks to this article, administration designated by law may issue general regulatory action non-described in the constitution e.g. Council of Ministries regulation. In this context the structure for hierachy of the norms in Turkish administative law is elaborated along with Supreme Court and the Counsel of State's decisions in this study. Anahtar Kelimeler : Hierarchy of norms, basic norm, seperation of powers principle, dynamic principle, executive power and function