Türkiye Parlamentosundaki siyasî partilerin Avrupa Birliği'ne bakış açıları: 2001-2013
Turkish Parliment's political parties'approach to the European Union: 2001-2013
- Tez No: 375574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SOYALP TAMÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Türkiye'deki Siyasal partilerin Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine bakış açıları Türk siyasal hayatında önemli bir rol oynamaktadır. Şimdilik Türkiye'de Avrupa Birliği konusu dış politikadan, iç politikada yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyetinin parlamentosundaki yer alan partiler, 1959'dan bu yana gerek tek başlarına iktidar olarak gerekse de koalisyonlarda yer alarak Türkiye'nin Avrupa Birliği politikasına yön vermede rol oynamışlardır. Türkiye'de siyasî partilerin büyük çoğunluğun Avrupa Birliğinin sürecini destekledikleri ile birlikte Avrupa Birliği'nin samimiyetsiz olarak algıladıkları görülmektedir. Bu bağlamda bu tezin amacı, 2001-2013 yılları arasında Türkiye Parlamentosundaki partilerinin nasıl yorumladıklarını incelemektir. Ayrıca tezde siyasî partilerin Türkiye-AB ilişkilerinin önemli konuları olarak ön plana çıkan Demokratik ve Ekonomik gibi politika konularına yaklaşımları ele alınmaktadır. Çalışma incelenirken özellikle birincil kaynaklardan yararlanmıştır. Bu doğrultuda Türkiye Büyük Millet Meclisi Tutanak Dergisi'ndeki meclis içi konuşmalardan, Ulusal Gazetelerdeki demeçlerden, Parti programları ve tüzüklarından, Seçim Bildirgelerinden ve Partilerin resmi internet sitelerindeki dökümanlardan faydalanmıştır. Bunun yanısıra Avrupa birliği Konsey Kararları, Komisyon ve İlerleme raporları ve ilgili kitap, dergi, makale gibi kaynaklardan da yararlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of Turkish accession will most likely be one of the most controversial topics on the agenda of the Turkish political parties in the years to come. For now the issue of Turkey's European Union is situated from the foreign policy to the domestic policy. The parties in the parliament of the Republic of Turkey, since 1959, either alone by taking part in the ruling as well as coalition have played a role in giving direction to the Turkey's European Union policy. Along with the majority of the political parties in Turkey supporting the process of the European Union is seen as insincere. Accordingly, the thesis is aimed at evaluating whether the political Parliamentary parties between 2001-2013 in Turkey have taken different policy approaches to Turkish membership issue. It also explores the disagreements between ruling parties and opposition parties over specific issues concerned EU-Turkey, such as Democratic and Economics. Studies of investigating has benefited particularly from primary sources. In this regard, the Journal of the Proceedings of the Grand National Assembly of Turkey in the council of a local call, statements the National Newspapers of the Party of the programs and statutes, selection of the Declaration and the documents in the official website of the parties has benefited. Besides, made good use of resources such as the European Union Council Decision, the Commission and Progress reports and related books, magazines and the articles.