Sosyal medyanın toplumsal hafızadaki rolü: Gazi Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri örnek olayı
Social media's role on collective memory: Gazi University and Ankara University on students of Faculty of Communications case study
- Tez No: 375575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN MURAT HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 379
Özet
Bu çalışma, sosyal medyanın toplumsal hafızadaki rolünün İletişim Fakültesi öğrencileri üzerindeki etkisini amaçlayan incelemeleri kapsamaktadır. İnternetle birlikte büyük bir etkiye sahip olan sosyal medya her geçen gün önemini daha çok hissettirmektedir. Toplumsallaşmada önemli rol oynayan ve son yıllarda hayatımızı etkisi altına alan sosyal medyanın toplumsal hafızadaki rolünün İletişim Fakültesi öğrencileri açısından değerlendirilmesi, gündemdeki olaylara ilişkin sosyal medyanın toplumsal hafızadaki rolünün ne olduğunun ortaya konması çalışmamızın amacını oluşturmaktadır. Çalışmada yöntem olarak literatür taraması ve anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışma öncesi temel varsayımımız, sosyal medyanın enformasyon yoğunluğu içinde İletişim Fakültesi öğrencilerinin toplumsal hafızasını olumsuz açıdan etkilemesi yönündedir. Çalışma sonucunda, bu varsayımın reddedildiği ve gündemde yer alan önemli olaylar incelendiğinde sosyal medyanın, İletişim Fakültesi öğrencilerinin toplumsal hafızasının şekillenmesinde önemli rol oynadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is concerned with the social media's role on collective memory and its influence on students of Faculty of Communications. Social media's importance is felt keenly in every aspect of our lives through the ever-growing impact of internet on a daily basis. With this study we aim to explore social media's power on socialization and collective memory and the impact of social media and current events on our lives through the perspective of students of Faculty of Communications by scrutinizing the knowledge gap hypothesis. Literature search and surveys are the methods we employed in this study. The basic assumption of this study is that the social media, along with intensity level of information, affects the collective memory of students of Faculty of Communication in a negative way. The study is concluded with the rejection of this hypothesis and ascertains that social media plays a significant role in shaping the collective memory of students of Faculty of Communications.