1982 Anayasası'nda medya özgürlüğü ve anayasal sınırları
Media freedom in the Constitution of 1982 and constitutional limits
- Tez No: 375576
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İfade özgürlüğü, özgürce düşünme, düşündüğünü ifade etme ve düşündüğünü aktarabilme anlamına gelmektedir. Kitle iletişim araçlarının işlevleri bu konuda önem kazanmaktadır. Kitle iletişim araçları bilgi verme, ikna etme, toplumlaştırma, eğlendirme ve malları tanıtma gibi temel işlevlere sahiptir. Kitle iletişim araçlarının televizyon, radyo, dergi ve gazetelerden oluşan bölümü medya olarak kabul edilebilir. Medya özgürlüğü, Birleşmiş Milletler tarafından İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde ilan edilen, birçok ülke tarafından kabul edilen bir haktır. Temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası bir antlaşma olan AİHS de, Anayasamızın 90/5 hükmüne iç hukukumuzun bir parçasıdır. Bu bağlamda AİHS'nin asli uygulayıcısı ve içtihat mercii konumunda olan AİHM'nin içtihatları da ülkemiz hukuku açısından büyük önemi haizdir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, uygulamalarında medya özgürlüğünü AİHS'nin 10'uncu maddesinde yer alan ifade özgürlüğü içerisinde değerlendirmiş ve içtihatlarına konu etmiştir. Anayasamızın 148'inci maddesi Anayasamızda ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde yer alan temel hak ve özgürlükler ile ilgili Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yoluna olanak sağlamaktadır. Bu anlamda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin konuya ilişkin içtihatları ve Anayasa Mahkemesinin medya özgürlüğüne yaklaşımı da büyük öneme sahiptir. Anahtar Kelimeler : Hukuk, Anayasa Hukuku, Kitle İletişim, Medya
Özet (Çeviri)
Freedom of expression means free thinking, to express and to transfer that thought. The functions of the mass media gain importance at this point. Mass media has some functions such as giving information, persuading community, entertaining people and introducing goods. Media consists of television, radio, newspaper and magazine. Also, media freedom is a right, accepted by many countries, has been proclaimed by United Nations in the Universal Declaration of Human Rights. The European Convention on Human Rights is an international agreement relating to fundamental rights and freedoms. According to the Article 90/5 of the Turkish Constitution, the European Convention is a part of our domestic law. The European Court of Human Rights is the authority of case law about the Convention, so the court has a very important impact on our judicial system. The European Court of Human Rights has considered media freedom in freedom of expression under the Article 10 of the European Convention on Human Rights and included in it's case laws. The Article 148 of the Turkish Constitution enables the individual application at the Constitutional Court regarding the fundamental rights and freedoms provided in the Constitution and the European Convention on Human Rights. Therefore, case law of the European Court of Human Rights and view of the Turkish Constitutional Court for the media freedom are so significant. Key Words : Law, Constitutional Law, Mass Media, Media