İmadeddin Zengi hayatı ve siyasi faaliyetleri
Life and political activities of Imadeddi̇n Zengi̇
- Tez No: 375578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, Atabey İmadeddin Zengi'nin hayatını, siyasi mücadelelerini ve şahsi özelliklerini ele almaktadır. Çalışmaya, Zengi döneminin siyasi durumunu ve kaynakları kapsayan giriş bölümüyle başlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Zengi'nin babası Aksungur hakkında kısa bilgi verilerek kendisinin çocukluğu ve Musul atabeyliğine kadar olan hayatından bahsedilmektedir. İkinci bölümde, Musul atabeyi olarak yaptığı siyasi faaliyetler, üçüncü bölümde, Zengi'nin kurduğu devletin yapısı ve son olarak dördüncü bölümde ölümü ve şahsiyeti ele alınmaktadır. Çalışma, kısa ve özetlenmiş bir sonuç verilerek bitirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Atabey İmaded Zengi's life, political struggles and personal characteristics are discussed in this study. The study has been started with the introduction of Zeng and resources covering the political situation of the era. The rich and giving brief information about Aksungur father and his childhood life up to Mosul Atabeg are mentioned in the first part of the study. In the second part, his political activities as Atabeg Mosul, in the third section, the state established the structure of Zengi and his death and personalities have been discussed in the the fourth part. The study is completed by giving a short and a summarized result