Cumhuriyet'in ilk yıllarında Antalya'da yayımlanan iki dergi: Çağlayan, Türk Akdeniz
Two journals published in Antalya in the fi̇rst years of the Republic: Çağlayan, Türk Akdeni̇z
- Tez No: 375579
- Danışmanlar: PROF. DR. Nâzım Hikmet POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 448
Özet
Cumhuriyet Dönemi'nde yayınlanmış olan Çağlayan ve Türk Akdeniz'i tanıtmak ve edebiyat alanındaki araştırmalara katkıda bulunmak için bu araştırmayı yaptık. Bu araştırma ile Çağlayan, Türk Akdeniz ve bu dergilerdeki sanatçı, yazar ve edebiyatçılar tanınmış olmakla birlikte, süreli yayıncılık ile ilgili araştırma yapanlar için bu çalışma faydalı olacaktır diye düşünüyoruz. Dergilerin her ikisi de Antalya'da çıkmış, aynı zamanda yayınlanmış, aylık fikir ve edebiyat dergisidir. Antalya'nın bir dönemindeki yayın hayatını göstermek maksadıyla dergileri birlikte inceledik. Çalışmamızda dergileri iki bölüm halinde inceledik: İnceleme ve Metinler. Dergileri yazar adına ve konularına göre ayrı ayrı tasnif ettik. Dergilerimiz fikir ve edebiyat dergileridir. Dergiler içerik olarak; edebiyat, tarih, coğrafya, kültür, sağlık, hukuk, idarî konular ve güncel konulara sahiptir. Dergilerin meydana geldiği dönemi siyasî, tarihî yönleriyle tanıtmaya çalışırken aynı zamanda dönemin edebî faaliyetlerini de sunmaya çalıştık. Metinler kısmında dergilerin karakteristik özelliklerini en iyi şekilde tanıtacağını düşündüğümüz eserleri sunmaya çalıştık. Bu çalışmayla bu dergiler hakkında bilgi sahibi olmak daha kolay olacaktır diye düşünüyoruz. Yalnızca edebiyat değil başka dallarda da dergiler hakkında çalışma yapan araştırmacılar için verimli bir kaynak yaratmak için elimizden geleni yaptık. Geçmişte kalmış olan bu iki dergiyi güncele taşıyarak faydalı olmaya gayret ettik.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to shed light a little bit on the world of literature by introducing two journals not emerged during the republican period. Many journals and unknown young artists, writers and literati of these journals share the same fate. Unforgotten these two journals are emerged by means of our study of Çağlayan and Türk Akdeniz journals. Thus, we think the research will be useful to many researchers engaged in researches and studies related to periodical publishing. In the study we made, these two journals were published between the years 1935 - 1944 and have continued to be published. We have studied these journals into two sections Examination and Texts. We have classified the journals separately according to the name of the author and their subjects. Our journals are idea and literary journals. Both of them have issues like literature, history, geography, culture, health, legal, administrative and current issues, which will appeal to almost everyone. We have tried to present the literature activities of those periods while introducing the periods, in which the journals were occurred, with the political and historical aspects. In the section of the texts, we have offered the works that will present the characteristic features of the journals the best. We have thought it will be easier to have knowledge about these journals. We have done our best for composing a fair and productive resource for researchers who studied about the journals related to not only literature but also other branches. We have tried to be helpful by bringing up to date these two journals of the past.