Üretim işletmelerinde iç kontrol sistemi uygulamaları üzerine bir araştırma: Antakya örneği
A research study on the applications of the internal control system in manufacturing companies: The case of Antakya
- Tez No: 375626
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZBİRECİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
AB uyum süreci, şirketlerin büyümesi, bilgi teknolojisindeki gelişmeler ve şirket paydaşlarının güvenilir bilgiye olan ihtiyacının artması gibi nedenlerle yenilenen ve 13 Ocak 2011'de kabul edilen 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK) Türk iş dünyasına önemli ve çağdaş kavramlar getirmiştir. Şirketlerin TTK'ya uyum sağlaması, yasal bir gerekliliği usulen yerine getirmekten ziyade varlıklarını korumasını, kaynaklarını etkin ve verimli kullanmasını, yönetim politikalarına ve kanunlara uygun davranmasını, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim yapısına sahip olmasını sağlayacak etkin bir iç kontrol sistemi (İKS) kurması anlamına da gelmektedir. Etkin bir İKS, çalışan odaklı yolsuzluk eylemlerinin yoğun yaşandığı günümüz iş dünyasında hayati bir öneme sahiptir. Bu araştırma çalışması Antakya'da faaliyet gösteren üretim işletmelerinde İKS unsurlarının ne ölçüde tesis edildiğini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Sonuç olarak araştırma kapsamındaki şirketlerin İKS unsurlarının uygulanması konusunda eksikleri olduğu ve şirket çalışanları tarafından gerçekleştirilebilecek yolsuzluklara açık oldukları tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER Türk Ticaret Kanunu, TTK, İç kontrol sistemi
Özet (Çeviri)
The new Turkish Commercial Code (TCC) Nr. 6102 passed on 13thof January 2011 for reasons such as EU harmonization process, growth of corporations, development in information technologies and the increase in the need of reliable financial information of stakeholders has brought significant and contemporary concepts to the agenda of Turkish business life. For the companies enforcing the TCC means, rather than performing the legal requirements, creating an effective internal control system(ICS) that provides protection of assets, efficient and productive use of resources, acting according to managerial policies and laws, transparent and accountable management structure. An effectiveICSis crucial for an entity to keep up in today's business world, where staff-originated corruption is very extensive. The present research studyaimsto determine to what extent the production companies operating in Antakyahave the components of ICS. As a conclusion, it is determined that the questionnaire-applied companies have some shortcomings in their ICS applications and they are open to corruption, which can be realized by company staff. KEY WORDS Turkish Commercial Code, TTK, Internal Control System