Sosyal küreselleşme ve büyüme üzerine etkisi
Social globalization and its effect on growth
  1. Tez No: 375630
  2. Yazar: MERVE SARIKAYA GÖRGEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüzde teknoloji ve bilgi alanındaki gelişmelerle küreselleşme dünyayı bütünleştirmiştir. Özellikle ulaşımın gelişmesi ve ucuzlaması, bilgisayarların ve bunun beraberinde getirdiği internetin hemen hemen her evde bulunması gibi olgular sosyal küreselleşmenin de gelişmesine yardımcı olmuştur. Bunların getirileri sosyal küreselleşmenin büyüme üzerindeki etkisini de gözler önüne sermiştir. Bu çalışmada önce küreselleşme ve sosyal küreselleşmenin teorik kavramları üzerinde durulmuştur. Daha sonra sosyal küreselleşmenin büyüme üzerine etkisi ampirik analizlerle test edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada ampirik analiz ilk önce panel birim kök testleri ve daha sonra panel eşbütünleşme testleri kullanılarak hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonucunda sosyal küreselleşmenin büyüme üzerine olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER Küreselleşme, Sosyal Küreselleşme Teorileri, Ekonomik Büyüme
Özet (Çeviri)
Today, improvements in technology and information with globalization have integrated the world. Especially development in transportation and its cheapness with availability of the computers and the internet in nearly every home helped the developments in social globalization. Benefits of these facts revealed the effects of social globalization on growing. In this study the focus is primarily on theoretical notions of globalization and social globalization. Then the effects of social globalization on growing were tried to be tested with empiric analysis in this study experiental analysis was analyzes using panel unit based tests prior to non-stationary tests. As a result of the analyzes, it have been found that the positive effects of social globalization on growing. KEY WORDS Globalization, Social Theories of Globalization, Economic Growth