Gelişmekte olan ülkelerde küreselleşme süreci ve gelişmişlik düzeyi ilişkisinin analizi
The globalization progress in the developing countries and the analysis of the association between development level and globalization
  1. Tez No: 228614
  2. Yazar: ALPER GÜMÜŞTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUAT SEKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Küreselleşme yaşadığımız ve geçtiğimiz yüzyılın en çok tartışılan konusu olmuştur. Asıl tartışılan, küreselleşmenin kendisi değil ülkelere ne getirip ülkelerden ne götürdüğüdür. Ülkeler bakımından gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler arasında küreselleşmenin etkileri farklı olmuştur. Bu çalışmanın konusu küreselleşme sürecinde Gelişmekte Olan Ülkelerin gelişmişlik düzeylerini nasıl değiştirdiği üzerine bir analiz olacaktır. Birinci bölümde küreselleşmenin tanımı, küreselleşmeyle ilgi görüşler, dünyada meydana gelen küreselleşme dalgaları açıklanmıştır. 2. bölümde ise, küreselleşme sürecinde gelişmekte olan ülkelerin sosyal yapılarına etkileri incelenmiştir. Son bölüm küreselleşme sürecinin issizlik, ekonomik büyüme, dış ticaret ve gelir dağılımına olan etkilerini içerir. Böylece insani gelişmişlik endeksini ne belirler sorusuna panel data regresyon modeli kullanılarak cevap verilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada küreselleşme sürecinin, insani gelişmişlik endeksi olarak da adlandırılan yaşam standardı seviyesi üzerinde olumlu bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, globalization is the most common discussion topic in this century. In fact, main discussion of this topic is to find out advantages and disadvantages of globalization, not actually globalization itself. Globalization has different effects over developed and developing countries. Thus, the purpose of this study is to analyze how the level of developing countries? development progress is affected by this stage. In the first chapter, the concept of globalization, literature in globalization and global wave in the world are discussed. In the second chapter, the effects of globalization progress over the social structures on developing countries? are discussed. Final chapter introduces the main effects which come from globalization progress on unemployment, economic growth, foreign trade, and income distribution. Therefore, the question of what determines human development index is tried to be answered by using panel data regression model. This dissertation has concluded that globalization progress has a positive effect on the level of life standard which is used as a human development index here.