Makroekonomik istikrarın doğrudan yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkisi
The effect of macroeconomi̇c stability on foreign direct investment
- Tez No: 587515
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dünya ekonomisinde gerçekleşen yaygın etkilerinin 1980'li yıllarda yeni yeni hissedilmeye başlayan küreselleşme olgusu doğrudan yabancı sermaye yatırımların hızlıca artış göstermesine sebep olmuştur. Çağımızda uluslararası sermaye hareketleri dünyanın en bilinmedik köşesinde dahi ekonomik, politik ve sosyal yaşamı tesir altına almıştır. Bu hareketler arasında yabancı sermaye hareketleri dünya ekonomisinde yaşanan küreselleşme olgusuyla hızlıca artmaya başlamış ve böylece gelişmekte olan ülkelerin ihtiyacı olan sermayeyi doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile gidermelerine yardımcı olmuştur. Ev sahibi ülke adına doğrudan yabancı sermaye yatırımlar yalnızca bir sermaye değil bununla birlikte teknolojik yenilik, büyüme ve yeni istihdam alanları oluşturmanın kaynağı olarak görülmüştür. Ve bu yollarla gelişmekte olan ülkeler ekonomik gelişme ve kalkınmalarını hızlandırmayı ve bunun sürdürülebilir olmasını ummaktadırlar. Bu olanaklar sayesinde doğrudan yabancı sermaye yatırımları sadece gelişmekte olan ülkeler değil gelişmiş ülkeler tarafından da tercih edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, literatürde bulunan çalışmalar göz önünde bulundurularak, makroekonomik istikrar ve doğrudan yabancı yatırımlar arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Öncelikle doğrudan yabancı yatırımı etkileyebilecek ekonomik faktörleri ampirik olarak analiz edilecek olup doğrudan yabancı sermaye yatırımların ekonomik büyümeye katkısı gözlemlenecektir. Ardından doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının makroekonomik istikrar üzerinde parasal, mali ve finansal olarak etkilerine değinilecektir. Taranılan birçok literatür sonuçlarına göre, genel olarak doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyüme ve kalkınma üzerine olumlu etkisi genel kabul görmektedir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of globalization, which began to be felt in the 1980s due to the widespread impacts of the world economy, led to a rapid increase in direct foreign investment. İnternational capital movements in our age have influenced economic, political and social life even in the most unknown corner of the world. Among these movements, foreign capital movements started to increase rapidly with the phenomenon of globalization in the world economy and thus helped the developing countries to replenish the required capital by direct foreign capital investments. Direct foreign investment on behalf of the host country is not only a source of capital but also a source of technological innovation, growth and creation of new jobs. These types of developing countries also hope to accelerate their economic development and hope to keep development sustainable. Thanks to these opportunities, direct foreign investment is preferred not only by developing countries but also by countries that are already developed. The aim of this study is to analyze the relationship between macroeconomic stability and foreign direct investment, taking into account the literature. Firstly, economic factors that may affect foreign direct investment will be analyzed empirically and the effects of direct foreign capital investments on macroeconomic stability in monetary, fiscal and financial terms. According to the results of many literature surveyed, it is generally accepted that there is a positive effect of foreign direct investment on economic growth and development.