Klinik materyalinde malign lenfomaların retrospektif incelenmesi
  1. Tez No: 37565
  2. Yazar: M. SERDAR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ATİLA ŞAMİLGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Malign lenfomalar pek seyrek görülmeyen, düşünülmeleri halinde biopsi materyellerinin incelenmesiyle klinik ve histopatolojik olarak kolayca teşhis edilen hastalıklardır. Bu çalışmada Şişli Etfal Hastanesi 3. Dahiliye Kliniği'nde yatan Malign Lenfoma olguları incelendi Diğer dahiliye servislerinde yatan olgular değerlendirmeye alınmadığı için bu süre içindeki 22 olgu azımsanmamalıdır. Bu olguların teşhisinde zorluklarla pek karşılaşılmamış olmasına rağmen evrelendirmede yetersiz kalınmıştır. Daha çok fizik muayene, batın ultrasonografisi ve PA akciğer grafisi ile evreleme yapılmıştır. Bilgisayarlı tomografi (CT) son olgularda yapılabilmiştir. Bunda en büyük etken hastaların maddi durumlarının yetersiz olmasıdır. Literatürle uyumlu ve uyumsuz sonuçlarımız oldu. Fakat olgu sayımız karşılaştırma için nispeten az olduğundan tam bir genelleme yapılamadı. Radyoterapiye başvurulmadı. Kemoterapiyle yetinilmiştir. Sonuçlar, kısa süreli remisyonlar şeklinde olmuştur. Sürvileri değerlendiremedik. Bu çalışmanın, bundan sonraki çalışma ve incelemelere yardımcı olacağı inancındayız.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY Malignant lymphoma is not an uncommon disease. If it is suspected it can be easily diagnosed by examination of biopsy materials. In this report we examined the malignant lymphoma cases which were hospitalized in the 3rd Internal Clinic of Şişli Etfal Hospital The examined 22 cases shouldn't be regarded as too little because the examination does not contain the malignant lymphoma cases which were hospitalized by the other three internal clinics of our hospital. In our cases, although we had no difficulty in diagnosing malignant lymphoma, the staging of patients was not easy. The staging was performed by physical examination, abdominal ultrasound examination and chest radiography. Because of the economical disability of the patients, computerized tomography was performed only in a few last cases. The results of our examination were generally consistent with medical literature but we had some inconsistent findings also. Because the total of the patients was absolutely inadequate we couldn't generalize our results. Radiotherapy was not performed. We obtained satisfying results with chemotherapy in our population. Short time remission was obtained but the survival rates cold not be evaluated. We believe that our review will be helpful for later studies.