Uterin mezenkimal tümörlerde PD-L1 ekspresyonunun değerlendirilmesi
- Tez No: 862843
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYDIN ÖZSARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş: Bu çalışmada; patolojik uterin mezenkimal tümör tanısı koyulan hastaların histerektomi materyalinde immun kontrol noktası proteinlerinden PD-L1 ekspresyonunun incelenmesi, PD-L1 ekspresyonu yüksekliği saptanması halinde diğer medikal tedavi seçeneklerine ek olarak PD-L1 inhibitör tedavisi yapılabileceğinin gösterilmesi, yeni immün kontrol noktası inhibitörü tedavilerinin gelecekteki klinik gelişimini yönlendirmeye yardımcı olması amaçlanmaktadır. Materyal ve Metod: Bu çalışmada, EÜTF Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD'de, 2000-2022 yılları arasında patolojik olarak uterin mezenkimal tümör tanısı koyulan hastaların histerektomi materyalinde PD-L1 ekspresyonu bakılmıştır. Ege Üniversitesi Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalında cerrahisi yapılan 100 olgu çalışmaya alınmıştır. Arşivden dosyalara ulaşılması ve dosyaların değerlendirilmesi açısından daha iyi sonuçlar elde edileceği düşünüldüğünden, 2000-2022 yılları arası başvurmuş hastaların dosyaları taranmıştır. Bu 100 olgunun histerektomi materyalleri incelenmiştir. Bu olguların patolojik tanı olarak 20'si leiomyom, 20'si leiomyosarkom, 20'si düşük dereceli endometrial stromal sarkom, 20'si yüksek dereceli endometrial stromal sarkom, 20'si endometrial stromal nodül olmuştur. Olguların tümör kesitleri incelendikten sonra uygun parafin blokları çıkarılmıştır. Parafin bloklardan yeni alınan kesitler PD-L1 belirteçi ile immünohistokimyasal olarak boyanmıştır. Olguların klinik ve patolojik verileri hasta dosyalarından ve patoloji raporlarından geriye dönük olarak çıkarılmıştır. İmmünohistokimyasal boyanma sonuçları ile klinik veriler karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmada gruplar arasında yaş, menopozal durum, terapötik öykü ve takip durumu, histopatolojik sonuç, tümörün tipi ve derecesi, immünhistokimyasal PD-L1 pozitiflik/negatiflik durumu kaydedilmiştir. PD-L1 (22c3) uygulanan slaytlarda boyanma pozitif skor olarak değerlendirilmiştir. CPS%10 pozitif PD-L1 boyaması sergilemiştir. PD-L1 ekspresyonu, 9 (%45) leiomyosarkom, 10 (%50) HG-ESS, 3 (%15) LG-ESS, 1 (%5) ESN vakasında saptanmıştır. Hiçbir leiomyom vakası PD-L1 ekspresyonu göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study is to examine the expression of PD-L1, one of the immune checkpoint proteins, in the hysterectomy material of patients diagnosed with pathological uterine mesenchymal tumors, to show that PD-L1 inhibitor therapy can be performed in addition to other medical treatment options in case of high PD-L1 expression, and to help guide the future clinical development of new immune checkpoint inhibitor therapies. Materials and Methods: In this study, PD-L1 expression was examined in the hysterectomy material of patients with pathologically diagnosed uterine mesenchymal tumors between 2000 and 2022 at Ege University Department of Gynecology and Obstetrics. A total of 100 patients who underwent surgery at Ege University Department of Gynecologic Oncology were included in the study. Since it was thought that better results would be obtained in terms of access to files from the archive and evaluation of the files, the files of patients admitted between 2000 and 2022 were scanned. Hysterectomy materials of these 100 patients were analyzed. The pathologic diagnoses were leiomyoma in 20 cases, leiomyosarcoma in 20 cases, low grade endometrial stromal sarcoma in 20 cases, high grade endometrial stromal sarcoma in 20 cases and endometrial stromal nodule in 20 cases. After the tumor sections of the cases were examined, appropriate paraffin blocks were removed. Fresh sections from the paraffin blocks were immunohistochemically stained with PD-L1 marker. Clinical and pathologic data of the cases were obtained retrospectively from patient files and pathology reports. Immunohistochemical staining results were compared with clinical data. Results: Age, menopausal status, therapeutic history and follow-up status, histopathological result, tumor type and grade, immunohistochemical PD-L1 positivity/negativity were recorded between the groups. Staining on PD-L1 (22c3) treated slides was considered as a positive score. CPS10% positive PD-L1 staining. PD-L1 expression was detected in 9 (45%) leiomyosarcoma cases, 10 (50%) HG-ESS, 3 (15%) LG-ESS, 1 (5%) ESN. None of the leiomyoma cases showed PD-L1 expression.