Çakmak Köyü (Aslanapa-Kütahya) Camii'nde tespit edilen halılar
Çakmak Village (Aslanapa-Kütahya) identified in mosque carpets
- Tez No: 375699
- Danışmanlar: PROF. NURAY AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
“Çakmak Köyü (Aslanapa-Kütahya) Camii'nde Tespit Edilen Halılar”başlıklı Yüksek Lisans tez çalışması, alanda yapılan çalışmalar sonucu elde edilen bilgiler doğrultusunda hazırlanmıştır. Araştırmada gözlem ve söyleşi tekniklerinden faydalanılmıştır. Günümüzde içinde bulunduğumuz bilgi çağı ile birlikte küreselleşme sonucu yaşam tarzı hızla değişmiş, göçebe yaşam biçimi ve Yörük kültürünün ayrılmaz bir parçası olan dokumalar kaybolmaya başlamıştır. Araştırmada, Kütahya'da yoğun bir nüfusa sahip olan Karakeçili aşiretinin yaşadığı köylerden biri olan Çakmak Köyü dokumaları incelenerek belgelenmiştir. Türk halk kültürünün ayrılmaz parçası olan geleneksel dokumalar Anadolu'nun birçok merkezinde dokunmuş ve yöre isimleriyle adlandırılmışlardır. Çini üretim merkezi olarak tanınan Kütahya için geleneksel dokumalar ikinci planda kalmış hatta yöre ile ilgili bu anlamda herhangi bir çalışmaya bu güne kadar rastlanılmamıştır.“Çakmak Köyü (Aslanapa-Kütahya) Camii'nde Tespit Edilen Halılar”başlıklı yüksek lisans tez çalışmasının Birinci Bölümünde Çakmak Köyü, iskan tarihi ile birlikte bölgedeki Yörük yaşam kültürüne ilişkin kaynakça değerlendirmesi yapılmıştır. İkinci Bölümde Çakmak Köyü dokumalarının teknik ve desen özellikleri, dokumaya hazırlık işlemleri, tezgah ve motif özellikleri yüzey alan planları ile açıklanmıştır. Üçüncü Bölümde ise katalog ve uygulamalar yer almıştır. Son yarım yüzyılda sanayileşme ve şehir merkezlerine göç ile birlikte değişen yaşam tarzı yöre dokumalarını etkilemiş, günümüzde de geleneksel dokuma üretimini tamamen bitirmiştir. Türkçe anahtar kelimeler 1-Halı 2-Kütahya-Aslanapa 3-Çakmak Köyü 4-Dokuma 5-Seccade
Özet (Çeviri)
“Çakmak Village (Aslanapa-Kütahya) Identified in the Mosque Carpets entitled”Master thesis, field studies have been prepared in accordance with the information as a result of. In this research, observation and interview techniques have been benefited. Present, we are in the information age lifestyle with rapidly changed as a result of globalization, the nomadic way of life and an integral part of the fabric with the nomad culture began to be lost. In the research which has a big population in Kütahya Karakeçili tribe villages inhabited village is one of the Çakmak Village weaving were examined and documented. Which is integral part of Turkish folk culture, traditional fabrics and many were named for the region woven in the center of Anatolia. Kütahya tiles known as a center for the production of traditional weaving has been at secondary position even in this regard any work related to the region so far not been found.“Çakmak Village (Aslanapa-Kütahya) Identified in the Mosque Carpets entitled”In the first part of a thesis Çakmak Village, inhabited the region along with the date bibliography on the nomad culture of life assessment is made. In the second chapter of the technical and design specifications Çakmak Village weaving, weaving preparatory processes, machine tools and specifications motifs and the surface area plans are described. In the third chapter has been involved in catalog and applications. In the last half-century industrialization and migration to urban centers together with the changing lifestyle have influenced the local weaving, traditional weaving production at present has completely finished. Ġngilizce Anahtar Kelimeler 1-Carpet 2-Kütahya-Aslanapa 3-Çakmak Village 4-Weaving 5-Prayer Rug