Alvar Köyünün (Pasinler/Erzurum) coğrafi etüdü
Geographical study Of Alvar Village
  1. Tez No: 479361
  2. Yazar: KÜRŞAT YURDİGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Alvar Köyü, Doğu Anadolu Bölgesinin, Erzurum-Kars Bölümünde yer alan Erzurum Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde kalan Pasinler ilçesine bağlı, Erzurum şehir merkezinin doğusunda ve 47 km. uzaklıkta yer alır. Köyün sınırlarını, kuzeyinde Pasinler ilçe merkezi, güneyinde Bulkasım Köyü, güneybatısında Yukarı Çakmak, Örtüzü ve Ağcalar Köyü, doğusunda Altınbaşak Köyü, batısında Meşeyolu ve Kaldırım Düzü, güneydoğusunda Otlukkapı Köyü oluşturmaktadır. Alvar Köyü'nün Erzurum il merkezine uzaklığı 47 km, Pasinler ilçe merkezine uzaklığı ise 8 km'dir. Yüzölçümü yaklaşık 3113.7 ha olan saha, 1700 m ile 1750 m yükseltileri arasında yer almaktadır. Araştırma sahasında karasal iklim şartları etkili olmaktadır. İklim şartlarına bağlı olarak kış mevsiminde sıcaklığın oldukça düşük olması yaz mevsimi ortalarından itibaren su ihtiyacının fazla olması bu bölgedeki tarımsal faaliyetlerin olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Alvar köyü nüfusu 1960'da 909 kişi, 2000'de 3121 kadarken, 2015 yılı ADNKS sonuçlarına göre ise nüfusu 1082 kişi olmuştur. Göç vermesine bağlı olarak nüfusu giderek azalmıştır. Alvar köyünde hakim ekonomik faaliyetler hayvancılık ve tahıl tarımına dayanmaktadır. Bölgenin doğal çevre şartları ve nüfusun sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel özellikleri bu faaliyetlerin belirleyicisi olmuştur. Araştırma sahasındaki ticari faaliyetler, Erzurum şehri ve Pasinler ilçe merkezi ile sınırlı kalmıştır. Sahadaki en önemli ticari unsuru tarımsal ve hayvansal ürünler oluşturmaktadır. Buna karşılık çeşitli ihtiyaç maddeleri şehir merkezinden karşılanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Alvar village, which is on the west 47. km away from Erzurum city centre and forms the research area, is located in Erzurum-Kars Zone of East Anatolian Region and also surrounded with the borders of Pasinler administrative district and Erzurum Metropolitan Municipality. The borders of the village consist of district center Pasinler in the north, Bulkasım village in the south, Yukarı Çakmak, Örtüzü and Ağcalar village in the southwest, Altınbaşak village in the east, Meşeyolu and Kaldırım Düzü in the west, Otlukkapı village in the southeast. The distance between Alvar village and the city center of Erzurum is 47 kilometres, and the county seat of Pasinler is 8 kilometres. The field of which the square measure is 3113.7 hectare, is located between 1700 metres and 1750 metres of altitude. The research area is affected by continental climate conditions. Therefore the agricultural activities are negatively influenced by harsh winter conditions and water shortage which begins in mid-summer. The population of Alvar village was 909 in 1960, and 3121in 2000, however it became 1082 in 2015 according to the results given by address-based population registration system. The population decreased day by day as a result of immigration. The dominating economic activities are cattle-breeding and grain agriculture which have been determined by the natural environmental conditions and socio-economic and sociocultural characteristics of people. The commercial activities in the research area are restricted within the village the Erzurum city centre and Pasinler district center. The most important and the most common element of trade is agricultural and animal products. However basic needs of people have been purchased from the city centre.