Alabanda Batı Nekropolü'ndeki lahitler
Sarcophagus from West Necropolis of Alabanda
  1. Tez No: 375790
  2. Yazar: YEŞİM GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ATEŞLİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalıĢmanın temel amacı, Alabanda territoriumu içerisinde yer alan lahit mezarların yüzey araĢtırmaları kapsamında tespitlerinin yapılarak sayısal veriye ulaĢılması yanı sıra lahit tipleri, formları, üzerindeki yazıt veya bezemeleri ve varsa ölüye ait eĢya, hediye vb. değerlendirilmesi ve Alabanda lahit mezarlarının ölü gömme geleneğine etkilerinin saptanmasıdır. Bu kapsamda 2012-2013 yıllarında sürdürülen yüzey araĢtırmaları sonucunda Doğu ve Batı Nekropol içerisinde toplam 542 adet lahit tespit edilmiĢ ve söz konusu lahitlerin öncelikle kazı envanter listesine göre numaralandırma çalıĢmaları yapılmıĢ ardından fotoğraflama iĢlemi gerçekleĢtirilmiĢtir. Ayrıca sağlam ve açıkta olan 21 adet lahdin çizimi 2013 kazı sezonu içerisinde bitirilmiĢtir. ÇalıĢmanın baĢlangıç aĢamasında, Alabanda Lahitleri'nin daha önce çalıĢılmamıĢ olması nedeniyle tezin temel yapısı kazı sezonu içerisinde ve sonrasında alanda oluĢturulmuĢtur. Daha sonra ölü gömme gelenekleri, lahit tipleri ve konu ile ilgili diğer alanlarda literatür taraması ve eksik kaynakların elde edilme çalıĢması gerçekleĢtirilmiĢtir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Alabanda, Lahitler, Nekropolis, Karia, Arkeoloji
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İn this context, as a result of the survey that was carried out through 2012-2013 542 sarcophagus' were identified in the east and west necropolis and the sarchopagus' in question were first enumerated according to the inventory list of the diggings and were later photographed. Furthermore the drawing of 21 sarcophagus' that are solid and out in the open were finished during the 2013 excavation season. Because at the beginning of the Project the Alabanda Sarcophagus' had never been worked on, the main structure of the thesis was formed during and after the excavation season in the area. Afterwards the traditional burial of the dead, sarcophagus types and a literature review in other areas related to the subject and the retrieval of the missing sources was performed. KEYWORDS Alabanda, Sarcophagi, Necropolis, Caria, Archaeology