Sarı Müderris Şeyh Sinan ve Divanı inceleme - metin - dizin
- Tez No: 375877
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Çalışmada, XV. yüzyıl Eski Türk Edebiyatı şairlerinden Sarı Müderris Şeyh Sinan'ın Divan'ı incelenmiştir. İncelemede Şeyh Sinan'ın hayatı, edebî kişiliği ve Divan'ı hakkında bilgiler verilmiştir. Divan'daki şiirler şekil ve içerik bakımından ele alınmıştır. Çalışmadaki bilgilere, kaynak eserler ve Divan'daki şiirlerin incelenmesiyle ulaşılmıştır. Divan'ın 2 ayrı nüshası karşılaştırılarak tenkitli bir metin ortaya konmuştur. Çalışmada, Eski Türk Edebiyatı şairlerinden Sarı Müderris Şeyh Sinan'ın ve Divan'ının tanıtılması amaçlanmıştır. NAHTAR KELİMELER Osmanlı Divan şiiri, 15.yüzyıl, şiir, Eski Turk Edebiyatı, divan, Tasavvuf, Tarîkat, Tekke, Eski Anadolu Türkçesi (EAT).
Özet (Çeviri)
In the study The Divan of Sarı Müderris Şeyh Sinan a poet of 15th century Ancient Turkish Literature was examined. In the examination informatien about Şeyh Sinan's life literary characteristic and Divan was given. The poems in the Divan was discussed form and in the direction content. It was reached to the informatien in the study by the examinatien of the poems in the Divan and source (written) Works. A critical text was displayed comparing 2 different copies of the Divan. In the study it was aimed to introduce Sarı Müderris Şeyh Sinan poet of Ancient Turkish Literature and his Divan. EY WORDS Ottoman Divan poetry, 15th century, poem, Classical Turkish Literature, divan, Sufism, Order, Dervish Lodge, Old Anatolian Turkish (OAT)