Birleşmiş Milletler müdahaleleri: Barışı koruma ve barışa zorlama operasyonlarının incelenmesi
United Nations interventions: An examination of peacekeeping and peace enforcement operations
  1. Tez No: 375921
  2. Yazar: HAKAN KURUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÖNMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada, Birleşmiş Milletlerin Soğuk Savaş dönemi sonrası muharip güç gönderdiği müdahaleler geliştirilen başarı tanımı çerçevesinde incelenmiştir. Müdahale ve başarı kavramları tanımlanarak, başarının neye bağlı olduğunu anlamak için farklı değişkenlerin başarıya ulaşmadaki etkisi hipotezlerle ortaya koyulup test edilmiştir. Bu anlamda, operasyon bütçesinin, operasyon bölgesindeki nüfusun ve yine operasyon bölgesinin alan büyüklüğünün, ortak paydada operasyona katılan muharip güçteki asker sayısı kullanılarak, müdahalenin başarısı üstündeki etkisi ve bu değişkenlerle başarı arasındaki ilişkinin anlamlılığı parametrik olmayan istatistik yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines Post-Cold War United Nations interventions within the perspective of a developed success definition. Subsequent to defining the concepts of intervention and success, the impact of various variables on achieving success is analyzed forming hypotheses to comprehend what success is related to. The effect of the operations budget, the population of the operations zone and the geographical size of the operations region - all relative to the number of troops- on success of the operation and the significance of this hypothesized relationship are studied using nonparametric statistical methods.