United Nations Peacekeeping Operations: Lebanon case
Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Harekatı: Lübnan olayı
- Tez No: 481184
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 610
Özet
Bu tez, Birleşmiş Milletlerin (BM) Lübnan'da UNIFIL adı verilen Barışı Koruma Harekâtında (BKH) karşılaştığı temel güçlükleri Çatışma Çözümleme“Conflict Resolution”teorisi yardımıyla tespit etmeye çalışmaktadır. Tez aynı zamanda, gelecekte icra edilecek BKH'ları için UNIFIL deneyiminden dersler çıkarmayı da hedeflemektedir. Lübnan zorlu arazi yapısı, derin etnik ve dini çatışmaları, özellikle Suriye ve Israil'in süregelen askeri müdahaleleri göz önüne alındığında Orta Doğu'nun en sorunlu ülkelerinden biridir. Gayet iyi bilinmektedir ki, bölgede barışın tesisinde en önemli güçlük, tarafların uzlaşmayan taleplerinin yanı sıra, güçlü devletlerin çıkarlarının da yer aldığı Arap-İsrail çatışmasıdır. UNIFIL'in yardımlarıyla İsrail-Lübnan ilişkilerinde bazı gelişmeler kaydedilmesine rağmen, bölgedeki güvenlik durumu halen kalıcı bir barış için yetersizdir. Özellikle Mavi Hat (Blue Line) üzerinde hassas barış durumunun korunması için, İsrail Güvenlik Güçleri ve Lübnan Silahlı kuvvetleri arasında UNIFIL birliklerinin varlığına halen ihtiyaç duyulmaktadır. UNIFIL tecrübesi; diplomatik başarılar olmaksızın BKH'nın sadece geçici bir önlem olduğunu ve Lübnan gibi birbirini etkileyen pek çok problemin yaşandığı bir ülkede bu tip harekâtların başarılı bir sonuç sağlayamayacağını göstermiştir. O aynı zamanda, direniş veya terörist grupların aktif bir şekilde müdahil oldukları“devletlerarası”çatışmaların sona erdirilmesinde barışı koruma operasyonlarının yetersiz kaldığını da göstermektedir. BM bu tip çatışmalara BKH'ları ile müdahaleden kaçınmalı ve diğer Çatışma Çözüm yöntemlerini tercih etmelidir.
Özet (Çeviri)
Under the light of Conflict Resolution theory, this study seek to address some of key challenges facing the United Nations peacekeeping operation (PKO) in Lebanon, which called UNIFIL. It also aims at drawing lessons from the experiences of UNIFIL for future PKOs. Lebanon, with its challenging territory, deep-rooted ethnic and religious conflicts, and continuous military interventions especially from Israel and Syria, is one of the most difficult countries in the Middle East. It is well known that the most important obstacle for the establishment of peace in this region is the Arab-Israeli conflict, in which there are many the interests of the major powers, as well as incompatible demands of the parties. Despite some improvement in relations between Israel and Lebanon with the assistance of UNIFIL, the security situation in its area of operations still remains unsatisfactory for a durable peace. In order to maintain the delicate peace across the Blue Line, the presence of the UNIFIL troops between the Israeli Armed Forces (IDF), and Lebanese Armed Forces (LAF) is still needed. UNIFIL experience has shown us that without diplomatic breakthroughs, PKO is only a palliative measure and could not produce a successful outcome in Lebanon where many problems affecting each other. It has also pointed out that PKO is inadequate in terms of terminating interstate conflict in which different armed resistance or terrorist groups continue their fervent activity. The United Nations should avoid intervening in these types of conflicts by means of PKOs and prefer other Conflict Resolution methods.